V Kamenici n.L. se otevře expozice designu nábytku

Vložil
ČTK
13.09.2007 12:15
Chrudim

Kamenice nad Lipou (Pelhřimovsko) - Novou expozici designu nábytku otevře v sobotu pražské Uměleckoprůmyslové muzeum v zámku v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Návštěvníci si ji budou moci výjimečně v rámci Dnů evropského dědictví prohlédnout o víkendu zdarma. Expozice bude sloužit především pro studijní účely, řekla dnes ČTK mluvčí Uměleckoprůmyslového muzea Markéta Pravdová.
    Cílem expozice je doložit klíčové momenty vzniku a vývoje designu nábytku související s přechodem individuální řemeslné výroby na hromadnou strojovou během 19. století, přiblížila Pravdová. Návštěvníci budou moci sledovat vliv nových technologií a materiálů na nábytkový design, či moderního způsobu života na skladbu nábytku. Připomenou si okouzlení plasty a posléze jejich kritiku, či úlohu jednotlivců a specifičnost národních nábytkářských škol nebo naopak stírání rozdílů v mezinárodním stylu.
    V expozice najdou i ukázky postmodernismu i periodické návraty funkcionalismu, nadvládu racionální funkce i nábytek pojímaný jako umělecké dílo. Jsou tam ikony světového designu, byť často v replikách, i práce nejmladší generace českých designérů. Sbírka nábytkového designu Uměleckoprůmyslového musea, která se takto poprvé otevírá veřejnosti, je výsledkem letitého sběratelského úsilí kurátorek muzea.
    V sobotu budou v prvním patře jižního křídla zámku zpřístupněny první dva z celkem sedmi sálů nové expozice. Ve spojovací chodbě mohou zájemci načerpat informace na naučné stezce nábytkového designu od jeho počátků v první polovině 19. století.
    V rámci Dnů evropského dědictví bude vstup volný i  do stálé expozice kovaných železných prací, či na výstavy hraček a také do expozice Městského muzea.
0 komentářů
přidat komentář