V Jindřichovicích dokončují ukázkový dům ze dřeva, papíru a slámy

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
31.05.2006 15:00
Zlín

Jindřichovice pod Smrkem (Liberecko) - Ukázkový nízkonákladový ekologický dům ze dřeva, papíru a slámy představili dnes v Jindřichovicích pod Smrkem na Liberecku. Domek o obytné ploše zhruba 110 metrů čtverečních je vytápěn tepelnými čerpadly a krbovými kamny. V základní variantě přijde na 1,5 milionu korun včetně systému vytápění, vlastní studny a čistírny odpadních vod. Podobných domů chce obec postavit celkem deset. Novinářům to dnes řekl starosta Jindřichovic Petr Pávek.

Výstavba energeticky úsporných domů je dalším z řady jindřichovických projektů z oboru využití obnovitelných zdrojů energie. V malé obci ve Frýdlantském výběžku už stojí dvě větrné elektrárny a obecní budovy vytápí kotelna na biomasu. Nový projekt by měl podle Pávka do obce s 650 obyvateli přilákat nové hlavně mladé lidi a ukázat, že podobné rodinné domy mohou být cenově dostupné. Výstavbu připravuje obec už několik let. Zájem o domy projevily podle Pávka desítky lidí.
Obec by ráda zájemcům pomohla i s financováním výstavby, už několik let však marně hledá banku, která by byla ochotna se do projektu zapojit. "Hlavně mladí lidé mají totiž stále potíže získat hypotéku, i když jsou jejich příjmy dostatečné, chybí jim většinou majetek, kterým by mohli ručit," vysvětlil Pávek. Soukromého developera do projektu zapojit nechce. "Domy by to výrazně prodražilo," vysvětlil starosta.
Domky tvoří konstrukce z dřevěných trámů, stěny jsou vyplněné lisovanými deskami ze slámy, doplněné o izolaci z papíru. Oba materiály jsou ošetřeny, aby nepodléhaly škůdcům a jsou nehořlavé. Každý dům bude mít zhruba půlhektarový pozemek. Střechy jsou navíc zatravněné. To je ostatně jedna z regulačních podmínek u nové výstavby v obci. "I když připouštím, že v obci nemají zelené střechy takový přínos, jaký by mohly přinést ve městech. Jsou totiž schopné vázat a uvolňovat vlhkost a tím výrazně zlepšují klima," vysvětlil Pávek.
Výstavbu nízkoenergetických rodinných domů připravují i v Desné v Jizerských horách. Postavit jich chtějí dvě desítky. Do navrhování domů se zapojili v rámci semestrálních prací studenti Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Nízkoenergetický dům dokončili také v Železném Brodě, nikoli ale rodinný. Město se zapojilo do mezinárodního projektu střediska pro efektivní využívání energie. Podobné domy už stojí v Sušici a Humpolci. Náklady na jeho výstavbu byly podle starosty Václava Horáčka srovnatelné s běžnou bytovou výstavbou, výrazně méně ale jeho obyvatelé platí za energie.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Bližší dokumentace
Milan
06.03.08 08:26
zobrazit všechny komentáře