V Jihlavě vznikne další obchodní centrum

Vložil
ČTK
18.08.2009 14:20
Jihlava

Jihlava - V Jihlavě se v příštím roce začne stavět další velké obchodní centrum. Vznikne na okraji města u výpadové silnice na Pelhřimov. Výhledově by mělo zabrat 160.000 metrů čtverečních. První část, která má být otevřena na jaře 2011, nabídne 25.000 až 40.000 metrů čtverečních nájemních ploch, řekl dnes novinářům Richard Urvay, projektový manažer developerské společnosti Aventin. Celý projekt bude stát 800 až 900 milionů korun.
    Firma Aventin, za níž stojí rakouská společnost RoMa, slíbila městu v  této lokalitě postavit i okružní křižovatku na silnici u hřbitova a zlepšit napojení na Rantířovskou ulici. Na své náklady také odbahní sousední rybník. Po jeho hrázi pak povede asi půl kilometru dlouhá cyklostezka, kterou také zaplatí investor. "Tyto stavby budou dokončeny do otevření první části areálu, bez toho by centrum nemohlo být uvedeno do zkušebního provozu," uvedl architekt Radomír Kaman.
    Developer teď čeká na územní rozhodnutí, stavba by měla začít na jaře 2010. Mezi klíčovými nájemci v centru mají být velký potravinářský řetězec, hobby obchod a prodejna s nábytkem; v areálu bude přes 1000 parkovacích stání. Po dokončení celého plánovaného komplexu se bude jednat o největší obchodní centrum v Jihlavě.
    Stavbu zvažoval investor několik let. V Česku již jeho centra fungují v Břeclavi, Táboře a Třebíči. Pro Jihlavu se rozhodl proto, že spádovou oblast města tvoří 100.000 obyvatel. O financování projektu teď investor jedná s českými a rakouskými bankami. Předpokládá, že přes hospodářskou krizi peníze sežene.
    Náměstek jihlavského primátora Radek Vovsík uvedl, že město takové velké investory vítá. "S tím, že to pochopitelně nesmí ztěžovat život v té oblasti, ve které se ta investice nachází," řekl. U tohoto projektu je podle něj dobře vyřešeno dopravní napojení na okolní silnice, lidem v okolí by neměl škodit.
    Naopak kvůli nesouhlasu radnice se v Jihlavě nebude stavět velké nákupní centrum ve Vrchlického ulici. Protože proti němu protestovali obyvatelé sousedních domů, neschválilo v červnu zastupitelstvo změnu územního plánu, která by takovou stavbu umožnila. V Jihlavě je zatím největší obchodní centrum City Park, které bylo otevřeno loni na podzim. Nachází se v sousedství historického centra a nabízí přes 26.000 metrů čtverečních obchodních ploch, 850 parkovacích míst i multikino.
0 komentářů
přidat komentář