V Gočárově domě v Celetné bude znovu muzeum kubismu

Vložil
ČTK
03.12.2012 16:20
Praha

Praha - Novou expozici českého kubismu vytvoří v Domě U Černé Matky Boží v Praze Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM). Otevřít by se měla v první polovině příštího roku a nahradí expozici, kterou v kubistickém domě v Celetné ulici dříve provozovala Národní galerie v Praze. ČTK to dnes sdělila mluvčí muzea Jana Ulipová.
    
Záměrem muzea je podle ní zachovat značku Muzea českého kubismu a vytvořit atraktivní expozici, která představí výjimečný přínos českých umělců ke kubismu. Ten se právě jen v českém prostředí výrazně rozvinul do zcela unikátní podoby v oblasti architektury, užitkových předmětů a interiéru.
     Kubistický dům opustila NG 1. září. "UPM bylo připraveno převzít prostory Muzea kubismu v Domě U Černé Matky Boží v říjnu, ale jednání mezi Státním fondem kultury, ministerstvem kultury a Uměleckoprůmyslovým muzeem dosud probíhají," uvedla mluvčí. Dům patří Státnímu fondu kultury.
     Muzeum potřebuje náhradní prostory, neboť se blíží rekonstrukce jeho hlavní budovy. Další získá v Obecním domě, kde by měla vzniknout dočasná expozice z významných děl z jeho sbírek. Přístupná zůstane Galerie Josefa Sudka na Úvoze, své sbírky nábytku a hraček UPM celoročně prezentuje na zámku Kamenice nad Lipou.
     Kubistická budova od Josefa Gočára z roku 1912 se podle Ulipové dočká dílčích oprav a nové expozice. Bude klást důraz na bohatší zastoupení interiérové tvorby, jejíž fond v UPM je světově unikátní. Doplní ho ukázky užité grafiky, volného umění a architektury. Návštěvníci se setkají s  nábytkem Pavla Janáka, Josefa Chochola, Josefa Gočára a Vlastislava Hofmana, plakáty Františka Kysely či Jaroslava Bendy a výběrem děl Emila Filly, Josefa Čapka, Bohumila Kubišty či Otto Gutfreunda.
     UPM připravuje vedle rekonstrukce své hlavní budovy i výstavbu centrálního depozitáře sbírek v Praze ve Stodůlkách. Obě akce mají stavební povolení a čekají na vyhlášení výběrových řízení. Celkem mají stát celkem tři čtvrtě miliardy korun a měly by být zahájeny v příštím roce. Stálé expozice v hlavní budově by se měly zavřít k 30. červnu 2013, výstavní program skončí o dva měsíce dříve. Rekonstrukce hlavní budovy muzea by měla být dokončena na konci roku 2015. Nové expozice se mají otevírat postupně počínaje rokem 2016 v závislosti na zprovoznění centrálního depozitáře.
0 komentářů
přidat komentář

Související články