V Dukovanech by mohly stát nové bloky v roce 2035

Vložil
ČTK
20.01.2009 10:45
Praha

Dukovany (Třebíčsko) - Společnost ČEZ by chtěla v Dukovanech vybudovat dva nové výrobní bloky do roku 2035. Každý z bloků by měl mít výkon minimálně 1200 megawattů, dohromady by tedy nahradily dodávky elektřiny ze všech čtyř současných dukovanských bloků po jejich vyřazení z provozu. Novinářům to dnes řekl ředitel elektrárny Zdeněk Linhart. Demontáž nynějších atomových zařízení by podle plánů ČEZ měla být provedena nejpozději od roku 2045.
    "Musíme počítat s tím, že v předstihu, než ty bloky odstavíme, musí být v provozu bloky nové," podotkl ředitel. Dodal, že příprava na vybudování nových atomových zařízení potrvá asi 15 let. O jejich stavbě však zatím nebylo rozhodnuto. "Jsem přesvědčen o tom, že vláda v krátké době schválí takovou strategii, aby umožnila společnosti ČEZ stavbu nových jaderných bloků," uvedl Linhart.
    Podle Linharta budou v Česku nové atomové zdroje potřeba, protože po odstavení Dukovan by vzhledem k rostoucí spotřebě mohlo být elektřiny nedostatek. "My říkáme, že toto můžeme řešit jedině výstavbou nových bloků jaderných elektráren nejen v Temelíně, ale i v Dukovanech, pokud nevyužijeme nové lokality," řekl. V republice jsou prý pro stavbu atomových elektráren vytypovány ještě další dvě lokality, nicméně v Temelíně a Dukovanech je už podle Linharta pro atomová zařízení vytvořeno potřebné zázemí.
    První jaderný blok v Dukovanech byl uveden do provozu v roce 1985. Životnost elektrárny byla původně plánována na 30 let, díky dlouhodobé modernizaci zařízení ale ČEZ počítá s prodloužením této doby až na dvojnásobek. "Bezpečnost a spolehlivost elektrárny je na světovém standardu," zdůraznil Linhart.
    ČEZ dostává na provoz každého bloku desetiletou licenci. Odstavení současných bloků plánuje v  roce 2025 nebo v roce 2035, nejzazší termín pro ukončení jejich výroby spadá do roku 2045. "Dnes máme posvěceno vedením rozjet první projekt na provoz elektrárny do roku 2025, s výhledem do roku 2035," konstatoval Linhart.
    Nové bloky v Dukovanech by podle Linharta měly mít technologii nové generace a zaberou menší plochu. Taková zařízení ještě ve světě nebyla uvedena do provozu; vyprojektovat a vyrobit je dokážou jen čtyři firmy. Linhart připustil, že proti stavbě nových atomových bloků v Dukovanech pravděpodobně vystoupí Rakušané, protože vliv tohoto projektu na životní prostředí bude posuzován na mezinárodní úrovni. "Ale každý problém se dá nějakým způsobem řešit a já jsem přesvědčen, že ho vyřešíme," dodal.
    ČEZ nedávno začal také s  přípravami na rozšíření své druhé atomové elektrárny v Temelíně na jihu Čech. Zahájení stavby dvou bloků předpokládá v roce 2013, první by měl být dokončen v  roce 2020. Z hlediska výkonu firma zvažuje čtyři alternativy. Nejslabší počítá s  výkonem 1000 megawattů u každého bloku, což je výkon každého z už exitujících dvou bloků v Temelíně. Nejsilnější varianta hovoří o 1700 megawattech u každého zařízení.
    V souvislosti s nynější plynovou krizí odborníci častěji hovoří o větším využití atomové energie, aby Česko nebylo tolik závislé na cizích energetických zdrojích. Současná vláda ale má ve svém programovém prohlášení bod, podle něhož nebude podporovat výstavbu dalších jaderných zdrojů. Proti jaderné energii se staví hlavně koaliční zelení.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
nač elektrárny
žakésová
20.01.09 03:40
Rozšířit JE Dukovany ano,
amatér
20.01.09 06:53
zobrazit všechny komentáře