V Chrastavě otevřou nový secesní most

Vložil
ČTK
28.09.2012 10:10
Chrastava (Liberecko) - V Chrastavě na Liberecku dnes otevřou nový most přes řeku Jeřici. Vyrostl na místě ocelového secesního mostu, který před dvěma lety vzala velká voda stejně jako dalších osm mostů a pět lávek ve městě. Více než stoletý most byl ale jednou z nejcennějších památek a pro Chrastavany srdeční záležitostí, i proto je nový most replikou toho původního, alespoň v horní části. Slavnostně ho otevře prezident Václav Klaus.
    
Chrastava patří v Libereckém kraji k městům, která povodně v srpnu 2010 zasáhly nejvíce. Záplavová vlna prošla městem hned dvakrát a centrum zatopila do více než metrové výšky. Jen na městské majetku tehdy zůstaly škody za 180 milionů korun. Rozvodněná Jeřice podemlela břehy a secesní most se sesul do koryta, na břehu se z něj jako zázrakem zachoval jediný sloup veřejného osvětlení. Železobetonovou konstrukci museli rozebrat a rozřezat, aby neblokovala řeku. Zachránit se podařilo sloup a části zábradlí.
     Stavba nového mostu začala v červnu a pouhé čtyři měsíce stačily na jeho dokončení. Radnici přitom původně nepatřil, jen se starala o jeho údržbu. Most i navazující silnice patřily kraji, ten ale po povodních s obnovou nepočítal, proto Chrastava požádala o převod silnice i mostu do svého vlastnictví. Jde totiž o důležitou dopravní tepnu. Na obnovu mostu dostala radnice 90 procent potřebných financí od státu, 2,5 milionu přidal kraj a přispěli i obyvatelé z partnerského bavorského Eichstättu.

0 komentářů
přidat komentář

Související články