V Chodově otevřeli zrekonstruovaný Dům u Vavřince

Zdroj
Pavel Peňás
Vložil
ČTK
10.01.2007 17:30
Brno

Chodov (Sokolovsko) - V Chodově dnes slavnostně otevřeli veřejnosti opravený Dům u Vavřince. Objekt z roku 1790, jenž je jedním z  nejstarších v centru Chodova, bude nově sloužit pro infocentrum, výstavní a společenské prostory a část pro komerční využití, řekl dnes při otevření starosta Chodova Josef Hora.

    "Původně jsme se rozhodovali mezi dvěma variantami, jednou bylo dům zbourat, aby se úplně otevřel pohled na kostel, druhou možností byla rekonstrukce. Nakonec jsme se rozhodli pro ni," uvedl Hora.
    Historická budova původně sloužila jako škola a na konci 19. století se sem přestěhovala radnice. Ta v domě zůstala přesně 100 let, do roku 1998. I  kvůli historické hodnotě domu radnice do rekonstrukce investovala. Proti původní stavbě je ale nový Dům u Vavřince, pojmenovaný podle kostela, který stojí za ním, o 1,3 metru nižší. Z pěší zóny je tak vidět na většinu kostela.
    "Odhadované náklady byly původně 15,5 milionu korun, ale vícepráce, které si vynutil skutečný stav budovy, nakonec cenu zvedly na 19,5 milionu korun. Z toho ale 10,5 milionu dostalo město ze státní dotace," dodal Hora.
    Do části přízemí se už přestěhovalo městské infocentrum, v podkroví vznikla prostorná místnost pro pořádání výstav a komorních koncertů. V první patře si město nechalo část prostor pro depozitáře a správu budovy. O prostory určené pro komerční využití má už radnice zájemce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články