V červenci by se měl spustit program na obnovu brownfieldů

Vložil
ČTK
05. 07. 2017 19:50


Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu chce v červenci vypsat pilotní výzvu na regeneraci nevyužívaných území, takzvaných brownfieldů. Do roku 2023 by na to mělo dát dvě miliardy korun, letos 100 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí resortu František Kotrba. Brownfieldů je v ČR přes 11.000 na ploše více než 38.000 hektarů, což je třikrát více, než činí rozloha Plzně.


"Program je směrován především do hospodářsky postižených regionů. Podporovány budou zejména projekty s nižšími náklady a největšími pozitivními dopady. Jedná se o pilotní program, který nemá za cíl a není v jeho možnostech řešit 11.000 lokalit," řekl ČTK Kotrba. V příštím roce by mělo být v programu 300 milionů korun.

Téměř polovinu všech brownfieldů v Česku tvoří podle CzechInvestu bývalé průmyslové objekty. Následují areály dříve využívané pro zemědělství nebo občanskou vybavenost. Nejmenší zastoupení mají v databázi objekty sloužící původně cestovnímu ruchu, těžbě surovin nebo dopravě.

Brownfieldy podle projektu CzechInvestu na jedné straně vytvářejí pro investory příležitost nastartovat nové aktivity, na straně druhé často představují ekologickou zátěž, jejíž odstranění si vyžádá vysoké investice. V Praze patří mezi největší brownfieldy například Bubny-Zátory nebo nákladová nádraží na Žižkově či na Smíchově. V Brně může být příkladem areál bývalé Zbrojovky.

Ministerstvo zemědělství dlouhodobě podporuje, aby se brownfieldy používaly například pro budování nových staveb namísto budování na kvalitní půdě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články