V centru Olomouce se zřítila část domu a usmrtila chodkyni

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
17.10.2011 20:40
Olomouc

Olomouc - V centru Olomouce se dnes dopoledne zřítil štít domu. Sutiny zasypaly chodkyni, osmasedmdesátiletá žena z Olomouce na místě zemřela. ČTK to řekla mluvčí olomoucké policie Marie Štrbáková. Neštěstí se stalo nedaleko obchodního domu Prior v ulici 8. května, která je jednou z nejrušnějších tříd města. Mluvčí hasičů Zdeněk Hošák ČTK řekl, že z domu museli hasiči evakuovat devět lidí. Tragédie zastavila tramvajovou dopravu, obnovena byla až vpodvečer. Neštěstí vyšetřují policisté, spolupracují s nimi vlastníci objektu.

    "Ta zranění byla tak vážná, že se nedalo nic dělat. Žena zemřela na místě," řekl ČTK náměstek ředitele krajské zdravotnické záchranné služby Jan Weinberg.
    Neštěstí se stalo kolem 10:00. Podle primátora Martina Novotného spadla atika, což je architektonický prvek sloužící k pohledovému zakrytí střechy. Při pádu strhla závěs trakčního vedení pro tramvaje, který byl na domě připevněn. Podle mluvčího hasičů sutiny zavalily jediného chodce, nikdo jiný zraněn nebyl. Ulici poté policisté uzavřeli a ohraničili páskou. Na místě byli statici a krizový štáb města i Olomouckého kraje. Vpodvečer primátor řekl, že dům by už nikoho ohrožovat neměl.
    Podle primátora byla na domě dle statika postavena část zdi, která v původní konstrukci nebyla. "Ta spadla a strhla zbytek. Dům pochází z 19. století, ukotvení atiky odpovídalo tehdejším metodám, souvisí to i se stářím tohoto domu," doplnil primátor Novotný. Na pádu zdiva se mohly podle odborníků podepsat teplotní vlivy, vítr i vibrace způsobené dopravou. "Statika jsme měli nyní i na zasedání rady, přesnou příčinu zatím není schopen říci. Musí ještě prozkoumat snímky z výšky," řekl ČTK primátor.
    Policii po neštěstí kontaktoval zástupce vlastníka budovy, jímž je společnost Datrolex s.r.o. Její jednatel Viliam Vidovič si neštěstí neumí vysvětlit. "Vůbec netuším, co mohlo být příčinou pádu. Zhruba před dvěma lety se na domě opravovala fasáda, dnes se tam žádné stavební práce neprováděly. I podle prvotních informací od statika byla budova v pořádku," řekl ČTK Vidovič. Doplnil, že soucítí s rodinou zemřelé ženy. "Budeme se samozřejmě chtít s rodinou zkontaktovat a vyjádřit jí upřímnou soustrast. Co bude následovat dále, bude záležet na dalších jednáních s pozůstalými," doplnil Vidovič. V objektu má sídlo společnost Datrolex a je využívána ke komerčním účelům.
    Očití svědci popisovali, že šlo o velkou ránu. "Šli jsme z polikliniky a najednou ten dům spadl. Údajně se tam opravovala nějaká elektřina, ale to jsem slyšela jen od lidí. Zůstala tam paní. Byla to velká rána, lidé vyběhli i z obchodů, všude prach, bylo to hrozné. Všichni byli zděšení a kvůli té paní se rychle volala sanitka," řekla ČTK matka s malým chlapcem, která byla svědkem neštěstí.
    Policie případ vyšetřuje. "Budeme žádat znalecké posudky včetně zprávy od statiků. Zajišťujeme na místě důkazy a stopy, abychom to mohli řádně vyšetřit. Výsledky posudků budou známy spíše v řádu týdnů," doplnila Štrbáková.
    Neštěstí se zásadně dotklo i tramvajové dopravy. Část centra z hlavního nádraží na náměstí Hrdinů byla pro tramvaje uzavřena, dopravu zajišťovaly autobusy. Ostatní tramvajové linky jezdily přes Tržnici. Statik pak povolil umístění závěsu trolejového vedení zpět na poškozený dům, tramvajový provoz pak mohl být po 17:00 v úseku Hlavní nádraží - náměstí Hrdinů obnoven. Sutiny z místa odklidily technické služby.
0 komentářů
přidat komentář

Související články