V Bývalých kasárnách v Čáslavi vznikne až 350 bytů

Vložil
ČTK
30.01.2009 11:15
Brno

Čáslav (Kutnohorsko) - Čáslav začala na konci loňského roku stavět dva nové bytové domy v bývalých kasárnách Prokopa Holého a brzy zde zahájí stavbu dalších dvou domů. Areál by se postupně měl přeměnit v novou městskou čtvrť, v níž bude až 350 bytů, řekl ČTK místostarosta Jaromír Strnad.

    "Proběhlo už výběrové řízení na dodavatele dalších dvou domů. V brzké době se tak budou stavět čtyři bytové domy najednou. V první fázi tam vznikne dohromady zhruba 105 až 110 bytů, některé by se měly dokončit do konce roku 2010 a zbytek do poloviny roku 2011," dodal. Byty ve dvou domech už město nabídlo občanům k prodeji do osobního vlastnictví. Zájemci nyní budou skládat zálohy a zbytek budou splácet 20 let formou nájmu. Kdo má peníze v hotovosti, může byt splatit okamžitě, dodal Strnad. Podobným způsobem se obsazuje i třetí dům, ve čtvrtém by mělo vzniknout asi 45 nájemních bytů.
    Náklady na stavbu čtyř bytových domů jsou kolem 220 milionů korun a město je hradí z vlastních zdrojů. Na stavbu chce použít mimo jiné peníze z prodeje bývalých vojenských bytů, které na něj loni armáda převedla, a z připravované další privatizace městského bytového fondu.
    Čáslav už dala do přestavby bývalých vojenských objektů desítky milionů korun. V někdejších Žižkových kasárnách vznikly byty a kanceláře, zázemí v nich našla základní umělecká škola, část městského muzea a dům dětí. Armáda na město převedla také jednu z budov kasáren Jiřího z Poděbrad. Město do něj chtělo původně přestěhovat radnici. Náklady na opravu ale byly vysoké, změní se proto v obytný dům.