V brněnské škole našli plány Dušana Jurkoviče z roku 1901

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
11.01.2011 18:50
Brno

Dušan Samo Jurkovič

Brno - V brněnské střední zahradnické škole našli původní plány architekta Dušana Jurkoviče, podle nichž se škola stavěla. Nesou jeho podpis, dobový kolek a datum 1901. Dokumenty se dřív považovaly za ztracené. Pracovníci školy je usilovně hledali zejména loni, když se jednalo o zpamátnění objektu. Neuspěli. Nyní je při úklidu nečekaně objevili mezi zápisy z porad a mzdovými listy ze 70. let, řekla ČTK vedoucí školního pracoviště Alena Skálová. O dokumenty se zajímají muzejníci.

    Podle Skálové padly díky objevu spekulace, že autorem školní budovy možná není vůbec věhlasný architekt, ale jeho žáci. Složka obsahuje plány pro výstavbu školní budovy a internátu. Na jeho stavbu nikdy nedošlo. Zástupce školy objev těší. "Ještě nedávno jsme se obávali toho, že přijedou buldozery a že se budova shrne. Tím, že se dostala do památkové péče, to nehrozí," dodala Skálová. Na seznamu památek je škola od října. Zpamátnění inicioval tehdejší starosta Brna-Bohunic Robert Kotzian (ODS), když se začalo mluvit o zániku školy.
    Martina Lehmannová z Moravské galerie dnes objev označila za unikátní. Školní budova je podle ní první Jurkovičovou v Brně a zahájila spolupráci architekta se stavitelem Antonínem Tebichem, který později stavěl i Jurkovičovu vilu v Brně-Žabovřeskách. Práci si rozdělili i u zahradnické školy; Jurkovič navrhl fasádu a zodpovídal za architektonické vyznění, vnitřní uspořádání a rozdělení jednotlivých místností řešil Tebich. "Nález ukazuje, co Jurkovič dělal a jaká byla míra jeho práce," uvedla Lehmannová.
    Střední zahradnickou školu v Brně-Bohunicích kraj jako její zřizovatel už dřív převedl pod obdobnou školu v Rajhradě u Brna. Nyní se tam za asi 80 milionů korun staví nový školní objekt. Zázemí rozšíří tak, aby se tam mohli studenti z Brna přestěhovat. V Brně nyní tráví poslední rok výuky, na jaře se rozloučí floristickou výstavou, a pak areál se skleníky i parkem opustí.
    Záměr dlouhodobě kritizuje bohunická samospráva i příznivci školy. Argumentují tradicí školy, jejími vynikajícími výsledky v oboru i tím, že o studium na ní je zájem. "Když si uvědomím, že 109 let tam rostl v péči studentů a pedagogů ten krásný park, to nelze penězi vůbec nahradit," řekl loni brněnský architekt Ivan Ruller. Připomněl, že absolventem školy je například profesor a osobnost zahradní architektury Ivan Otruba.
    O využití opuštěného školního areálu bude kraj teprve rozhodovat. Pozemek je lukrativní díky své poloze blízko centra Brna i nájezdů na dálniční síť. Zástupci kraje argumentují tím, že v Rajhradu budou mít studenti lepší podmínky. Ti tvrzení odmítli.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
skola
JitkaB
15.01.11 12:31
zobrazit všechny komentáře

Související články