V Brně začnou úpravy podzemí, zpřístupní se turistům

Vložil
ČTK
29.04.2009 14:55
Brno

Brno - První část brněnského podzemí by se turistům měla otevřít v příští sezoně. Vyplývá to ze smlouvy na stavební úpravy a zabezpečení síní a chodeb, kterou radnice uzavřela se stavební firmou. Úpravy si radnice objednala v mincmistrovském sklepení pod Novou radnicí a v prostorách pod Zelným trhem, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Ladislav Macek (ČSSD).
    Mincmistrovský sklep by podle Macka měl být otevřen příští rok, po prázdninách pak bude následovat podzemí pod Zelným trhem. V obou prostorách budou stavbaři přidávat bezpečnostní prvky, jako je osvětlení, zábradlí a protiskluzová úprava schodů a podlah. Budou řešit také vlhkost. Pod Zelným trhem je potřeba navíc část prohlídkové trasy dostavět - bude se tam například odstraňovat navážka v asi pětimetrovém úseku původních chodeb. Při stavebních pracech v minulosti byl úsek zasypán.
    Podle Macka bude po stavebních zásazích následovat vybavení prohlídkových tras. Pozdější provozovatel podzemí - Brněnské kulturní centrum - je bude muset zařídit, aby pro turisty byly atraktivnější. Uvažuje se například o tom, že pod Zelným trhem turisté při prohlídce uvidí pranýř, který kdysi na náměstí stával.
    Obnova a zpřístupnění se bude týkat i několika sklepení pod divadlem Reduta na Zelném trhu. Podle Macka se uvažuje o tom, že by se tam ochutnávalo a prodávalo moravské víno. Provozovnu by tam mohla mít Moravská banka vín.
    Brněnské historické podzemí, které je dnes veřejnosti z velké části zavřeno, se má stát jednou z hlavních turistických atrakcí města. Za evropské peníze plánuje radnice postupně zpřístupnit pět sklepních komplexů. Kromě prostor pod Zelným trhem a mincmistrovského sklepa to má být ještě předbraní u Běhounské brány, prostory pod Běhounskou ulicí a Kostnice u kostela svatého Jakuba. Obnova všech přijde na 81 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář