V Brně vznikl interaktivní podchod, hýbou se v něm světla i barvy

Vložil
ČTK
19.08.2011 23:05
Brno

Brno - Tunel pod Heršpickou ulicí v Brně nabízí pěším i cyklistům výtvarný zážitek. Podchod je nasvětlen tak, že během dne i ročního období mění svou barvu a navíc reaguje na rychlost pohybu člověka. Podle tvůrců jde o unikátní instalaci, která v ČR nejspíš nemá obdobu. Výjimečná bude pravděpodobně i v Evropě, informovaly Lidové noviny.

    Osvětlení navrhl Filip Müller z Prahy. Byl si prý vědom, že většina podchodů v ČR neujde sprejerským nápisům. Graffiti se proto stalo základem díla, ne však v podobě vandalských nápisů, ale jako street-art. Graffiti podle něj navíc dobře spolupracuje se světlem.
    "Vhodně vytvořená graffiti v kombinaci s dynamickým barevným světlem mají tu vlastnost, že dokážou rozpohybovat statické obrázky do dynamických scén," popsal Müller v odborném časopise Světelnětechnická zařízení. Podle něj je to dáno tím, že když se například na červený objekt posvítí zeleným nebo modrým světlem, vypadá jako černý. Při nasvětlení červeným světlem naopak vystoupí do popředí. Analogicky jev funguje pro zelenou a modrou.
    Dynamiku proměn světelné scény v tunelu řídí sám chodec či cyklista. Na obou koncích tunelu jsou čidla, která změří, jak rychle se pohybuje. Světelná vlna se pak rozpohybuje v trojnásobku jeho rychlosti. Překvapení podle Müllera čeká i ty, kdo se v noci v podchodu zastaví a nechají světelnou scenérii dohrát do tmy. "Některá graffiti jsou vytvořena sprejem obsahujícím i fosfor, který ve tmě světélkuje," dodal.
    S instalací přišla firma CTP Invest, která poblíž provozuje kancelářský areál. "Zjednodušeně, chtěli jsme, aby se naši klienti měli cestou k nám na co dívat. A také jsme chtěli trošku ubrat vody z mlýna sprejerům, kteří by tam jistě na zdi nastříkali svoje klikyháky," řekl Lidovým novinám projektový manažer firmy Karel Smejkal. Výzdoba přišla na necelé dva miliony korun.

0 komentářů
přidat komentář