V Brně vyjde sedm knih o dějinách, přírodě a památkách města

Vložil
ČTK
03.04.2008 11:25
Brno

Brno - Brněnší historici a odborníci zpracují sedmidílnou publikaci o dějinách, přírodních podmínkách a památkách Brna. Projekt, který nese název Velké dějiny města Brna, zaplatí město. Radní schválili, že v letech 2009 až 2018 dají na zpracování knih 15 milionů korun. Čtenáři by se z publikací měli dozvědět například to, jaký význam mělo Brno v různých historických údobích. Novinářům to dnes řekl primátor Roman Onderka.

    "Je to sedm knih, které by měly jasně zdůrazňovat, co Brno je, a to po všech stránkách, od historických údobí přes památky po krásy, které možná málo vnímáme, jako je fauna a flóra v Brně," řekl Onderka. Garantem knižní série bude Muzeum města Brna a na práci se budou podílet i "ti, kteří stráží ty poklady", tedy lidé z Archivu města Brna.
    Jednotlivé díly budou podle Onderky v běžném prodeji, aby si je mohli obyvatelé města i zájemci o Brno koupit. Časem by prý mohly díly dostat více jazykových podob.
    První díl by se měl věnovat přírodním podmínkám města, jeho geologickým poměrům, fauně, flóře či archeologii. Další popíše události ve městě od počátku psaných dějin do 15. století. Následující díly mají předběžné názvy Stavovský stát a habsburský centralismus, Rozmach průmyslu, národa a občanské společnosti, Demokracie a diktatura a Dějiny později připojených obcí a lidová kultura 19. a 20. století. Poslední díl bude věnován kultuře a památkám. Na tvorbě sedmidílné publikace se budou podílet například historici z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
    O Brně již vznikly četné historické práce, podle Onderky však komplexní zpracování chybí. O dějinách města se lidé mohou leccos dozvědět z internetové Encyklopedie dějin města Brna na adrese www.encyklopedie.brna.cz. Encyklopedie však obsahuje jednotlivá hesla, často informace o výročích, a nikoli kontinuální popis historických událostí a situace.
0 komentářů
přidat komentář