V Brně se zpřístupní kryt pod Špilberkem

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
16.09.2011 21:50
Brno

Brno - Brněnské podzemí přístupné veřejnosti by se v příštích letech mělo rozšířit o trasu, která bude vypovídat i obdobích druhé světové války a studené války. Turistické informační centrum (TIC) plánuje zpřístupnit kryt pod hradem Špilberk. Podle šéfky TIC Petry Kačírkové by vybudování trasy nemělo být zvlášť finančně náročné. Už dnes prostory obsahují řadu exponátů, řekla dnes Kačírková novinářům. Kryt se lidem výjimečně otevře tuto neděli při příležitosti Dnů evropského dědictví.
    V krytu je dodnes funkční vzduchotechnika, vytápění i elektroinstalace, protože je stále zařazen mezi objekty civilní obrany. Podle šéfa magistrátního odboru správy majetku Petra Gabriela se tam také pravidelně dělají revize techniky. Z vybavení se zachovaly palandy, telefonní ústředna, rozhlasové vybavení a nádrž na 51 metrů krychlových vody. Podle Kačírkové by však bylo třeba areál dovybavit, například z army výprodejů.
    TIC počítá se zážitkovou prohlídkovou trasou vhodnou pro zájemce o historii, techniku a typicky pro otce se syny. Podle Kačírkové by například při prohlídce mohlo zhasnout elektrické světlo a bylo potřeba rozjet podzemní generátor, který je dodnes funkční. Audiotechnika by prý také mohla simulovat tlakovou vlnu nebo výbuchy.
    Zárodek krytu vznikl ve 20. letech 20. století, když si firma vyrábějící ovocná vína nechala v podzemí pod Špilberkem vyrazit několik štol. Uvnitř skladovala i minerálku a nápoje prodávala v jednom z východů v dnešní Husově ulici.
    Za druhé světové války byl objekt přebudován, tehdy tam podle Kačírkové na nucené práce chodili studenti brněnských gymnázií. V krytu se mohlo ukrýt 450 lidí, sloužil lidem, kteří se při náletech pohybovali v centru a potřebovali se rychle skrýt.
    S krytem se počítalo i v období studené války, a to jako zázemím pro vedení Brna a úředníky magistrátu. Naštěstí kryt nikdy nemuseli použít.
    Podle Kačírkové TIC otevře kryt v neděli veřejnosti, aby ověřil zájem. V  plánu jsou prohlídky po zhruba 30 lidech, zájemci si nejdřív na místě musí ale vyzvednout časovou vstupenku. Podle primátorova náměstka Olivera Pospíšila (ČSSD) by však o prohlídky krytu při jeho stálém zpřístupnění byl zájem. "Lidé jsou podzemím fascinováni. Rozsah podzemí je kdekoli démonizován," uvedl s tím, že kolují například zvěsti, že z Brna vede podzemí chodba do Prahy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články