V Branickém dvoře vznikne vysoká škola památkové péče

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
11.02.2009 15:45
Praha

Praha - V chátrajícím Dominikánském dvoře v Braníku vznikne zhruba do tří let vysoká škola památkové péče a konzervace. Novinářům to dnes řekl starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS). Městská část už vybrala investora a budoucího nájemce. Stala se jím společnost TCP - Vidoule, jejímž většinovým vlastníkem je hlavní město Praha.
    Městská část nemá dostatek peněz na to, aby chátrající památku opravila z vlastních prostředků. Rekonstrukce může totiž podle Horálkova odhadu stát kolem 160 milionů korun. Branický dvůr ale zůstane v majetku městské části, investor zaplatí rekonstrukci a za to mu Praha 4 objekt pronajme.
    Radnice odhaduje, že rok a půl potrvají jen projektové práce, zhruba stejnou dobu by pak měla trvat rekonstrukce. "První studenty by škola mohla přijmout na podzim 2011, možná ale až o rok později," uvedl Horálek.
    Praha 4 si od zřízení školy slibuje, že přitáhne do Braníku mladé lidi nejen z Prahy, kteří tuto čtvrť oživí. Část objektu bude také využívat městská část. "Chceme zde vytvořit informační centrum. Zároveň by mělo zůstat nádvoří Branického dvora přístupné veřejnosti k posezení a odpočinku," poznamenal starosta.
    Radnice v minulých letech uspořádala dotazníkovou akci, v které se místních obyvatel ptala, co by si v Dominikánském dvoře přáli. Lidé mimo jiné navrhovali, aby byla v objektu knihovna, kulturní zařízení, ústav pro seniory, ale také obchody, restaurace nebo pivovar. Uvažovalo se také o  hotelu. Ten by si ale vyžádal přestavbu dvora a s tím by zřejmě nesouhlasili památkáři. Městská část nakonec vytvořila komisi, která návrhy posoudila a jako nejvhodnější vybrala využití pro školské potřeby.
    Areál bývalého Dominikánského dvora pochází ze třetí čtvrtiny 17. století. V 60. letech minulého století byl prohlášen za kulturní památku. Z původních čtyř křídel se do současnosti dochovaly tři včetně zvonice z roku 1761. Památka je ve špatném technickém stavu, jsou v ní sklady několika firem. Hlavní město dvůr městské části svěřilo před 13 lety.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
počasí
Martin Franěk
11.02.09 06:47
zobrazit všechny komentáře

Související články