V Blansku-Olešné nalezli zedníci asi 80 let starý vzkaz

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
11.11.2006 20:35
Praha

Blansko - Zedníci objevili při opravě Památníku padlých v  Blansku-Olešné zhruba 80 let starý dopis uchovaný v pivní láhvi. V září nalezli v jeho základech rozbitou sklenici a v ní předmět připomínající kousek malty. Odborníci ale nyní zjistili, že je to vzkaz - dopis sepsaný při odhalování památníku.

    "Sklenice se patrně při ukládání do země rozbila a pronikla do ní vlhkost. Z původních tří listů zbyly jen fragmenty," řekl dnes ČTK blanenský místostarosta Ivo Polák. Se slepencem papíru si ale dokázali poradit restaurátoři Moravského zemského archivu v Brně.
    Ze zbytků dokumentů lze dovodit, že listina byla sepsána při stavbě památníku obětí první světové války v Olešné. Je na ní soupis organizací, které jej nechaly postavit. Obsahoval dokonce i přesný popis oslav spojených s jeho odhalením.
    Nikdo neví, kdy přesně Památník padlých vznikl. Zjistit to ale nyní mohou pracovníci Muzea města Blanska podle jmen na zachovalých fragmentech dopisu. Brzy se stanou exponáty muzea.
    Do základů památníku se vrátí jen kopie fragmentů s novým dopisem informujícím o opravě památníku. Vše bude zabaleno ve schránce, která by již měla náporu věků odolat.
0 komentářů
přidat komentář