Ústecký kraj jedná o pronájmu hory Říp

Vložil
ČTK
02.12.2009 13:40
Hradec Králové

Ústí n.L. - Ústecký kraj uvažuje o pronájmu 70 hektarů pozemků, které pokrývají horu Říp. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) se už sešla se zástupci rodiny Lobkowiczů, které pozemky patří. ČTK to dnes potvrdil radní Radek Vonka (ODS), který se na jednáních podílí. Kraj chce místo využít pro posílení turistického ruchu.
    V jaké právní formě a zda by pozemky na Řípu třeba i koupil, podle Voňky nyní nelze říci.
    Podle dnešních Hospodářských novin je ve hře i varianta pronájmu hory za symbolickou jednu korunu ročně.
    Vonka upozornil, že by v případě prodeje pozemků na ně měl předkupní právo stát, protože jde o národní kulturní památku. Pokud kraj horu získá, otevře mu to cestu k evropským dotacím. Kraj plánuje vyznačit kolem hory nové cyklistické trasy, turistické stezky a osadit nové informační tabule. Obnovit se mají i vyhlídky, které zarůstají křovím, píše deník.
    Vonka řekl, že v současnosti jsou na vrcholu hory třeba nevyhovující toalety, špatná je i cesta na vrchol hory. Dodal, že kraj má připravený marketingový plán zaměřený na české turisty, který by kromě Řípu propagoval další památky v  regionu související s českou státností jako je památník Přemysla Oráče ve Stadicích na Ústecku a Peruc na Lounsku, kde se podle romantické pověsti setkali kníže Oldřich a Božena.
    Josef Tachecí, starosta Krabčic, ze kterých vede cesta směrem na vrchol Řípu, ČTK řekl, že jakékoli snahy kraje o zatraktivnění Řípu vítá. Obec letos za pomoci kraje pod Řípem otevřela parkoviště a sociální zařízení. Dle Tachecího by více turistů znamenalo oživení pro obec. Dodal, že v  současnosti se tam již turisté mohou třeba dobře najíst, nejsou tu žádné možnosti ubytování, což by se mohlo v případě úspěšnosti projektu změnit.
    Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura tvrdí, že Říp má velký potenciál nalákat české turisty, v současnosti nevyužitý. Podle něj by kraj ale musel nabídnout víc než jen opravené stezky a nové značení, pokud by chtěl zájem celoročně udržet. Navrhuje, že na Řípu by bylo vhodné postavit třeba rozhlednu a atrakce pro děti, aby se hora mohla zaměřit na turistiku rodin s dětmi. Restaurace na vrcholu kopce by podle něj byla vhodná třeba k nabízení staročeských gastronomických specialit za přijatelnou cenu. Tvrdí, že by se nebránil myšlence na kopci postavit ekologicky přijatelný hotel s wellness službami. Podobně údajně významná místa úspěšně využívají v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.
    V posledních letech si Říp oblíbila i ČSSD, která nyní stojí v čele Ústeckého kraje. Pořádá tam mítinky, před volbami v roce 2006 na místo pozvala dokonce i bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera.
    Lobkowiczové získali pozemky na Řípu v restitucích spolu s ostatním rodovým majetkem. William Lobkowicz, s nímž kraj o Řípu jedná, se narodil v roce 1962 v Bostonu. Pochází z roudnické větve rodu. Této větvi byl vrácen například zámek v Nelahozevsi a v Roudnici nad Labem. V roce 2003 byl zástupcům roudnické větve vydán také Lobkovický palác v Praze na Hradčanech, napsaly HN.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Z poutního místa pouťová atrakce???
Tomas Stopka
03.12.09 09:24
trend
Milan
03.12.09 05:01
nebyt jiraska
Jan Sommer
03.12.09 10:25
Poturcenec horsi Turka.
takyarchitekt
04.12.09 12:38
zobrazit všechny komentáře