Usain Bolt pokřtil v Ostravě Pleskotovu nástavbu vysoké pece

Vložil
ČTK
24.05.2015 21:00
Ostrava

Josef Pleskot

Ostrava - Unikátní nástavba bývalé vysoké pece v památkově chráněné Dolní oblasti Vítkovic (DOV) v Ostravě nese ode dneška jméno Bolt Tower, čili Šroubová věž nebo Věž šroub. Pokřtil ji fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt, který ve městě v úterý 26. května poběží v závodě na 200 metrů na mítinku Zlatá tretra. Součástí nástavby je vyhlídková terasa, kavárna či klub.

    Bolt řekl, že návštěva vysoké pece a vyhlídky pro něj byla velmi poučná. "Ale bylo to trochu strašidelné, ten prázdný prostor, který máte pod sebou," řekl. Kombinace starého průmyslu se vzděláváním je podle něj naprosto unikátní a všem doporučuje, aby se tam šli podívat. Že se věž bude jmenovat stejně jako on, bylo pro Bolta překvapením, ale potěšilo ho to.
    Název vybralo sdružení DOV z více než tisíce návrhů došlých do soutěže. Mezi návrhy byly například Skleněnka, Pecka nebo Rubikon, některé se opakovaly. "Ale návrh na Bolt Tower byl jen jeden. Po chvilce přemýšlení nám došlo, že je to geniální název, protože v angličtině se to dá přeložit jako šroub, ale také jako záblesk z nebe, a to fakt asi byl," uvedl ředitel DOV Petr Koudela.
    Autorem vítězného návrhu je Daniel Hladký, který uvedl, že se při úvahách nad názvem dostal ke geometrickým tvarům a slovu šroub, které mu hned přišlo zdravě drzé. "Jakmile jsem si uvědomil anglický ekvivalent bolt, hned mě v kontextu se Zlatou tretrou napadlo, že to je skoro znamení, a poslal jsem název do soutěže," uvedl Hladký.
    Prosklená nástavba vysoké pece se stala nejen novou dominantou Ostravy, ale také nejvyšším geografickým bodem ve městě. Návštěvníci z ní mají rozhled z výšky téměř 80 metrů. Autorem nástavby je architekt Josef Pleskot, který je dvorním architektem bývalého průmyslového areálu v Dolních Vítkovicích, kde už mimo jiné předělal bývalý plynojem na multifunkční aulu nebo vytvořil Velký svět techniky.
    Samotná nástavba je vysoká zhruba 25 metrů. Původní vysoká pec zůstala v neporušeném stavu, protože nástavba je zavěšena na ní. Nástavba je podle autora architektonickým symbolem ohně, který vždy nad pecí vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Vybudování nástavby stálo zhruba 60 milionů korun, přičemž větší část zaplatily evropské dotace.
    Usain Bolt bude na Zlaté tretře startovat posedmé. O podniku říká, že je jeho oblíbeným a vždy se do Ostravy rád vrací. V roce 2009 na mítinku uchvátil na nejkratším sprintu časem 9,77 sekundy, i když s nepovoleným větrem v zádech. Naposledy byl v Ostravě v roce 2012.
0 komentářů
přidat komentář

Související články