ÚOHS zamítl stížnost na zrušení soutěže k vile Tugendhat

Vložil
ČTK
03.06.2009 02:05
Brno

Brno - Antimonopolní úřad definitivně zamítl stížnost architektů Jindřicha Škrabala, Jana Sapáka a Ludvíka Gryma na zrušení tendru na projekt k  opravě vily Tugendhat. Architekti u úřadu napadli zrušení šest let staré soutěže na projekt. Soutěž loni zrušili městští radní. Architekti nesouhlasili, úřad však stížnost i napodruhé zamítl. Rozhodnutí už nabylo právní moci, zjistila ČTK z internetové databáze úřadu. Architekti se nyní mohou obrátit na soud.
    Soutěž na vyprojektování památkové obnovy funkcionalistické vily vyhlásilo město v listopadu 2003. O půl roku později vybralo vítěze - Sdružení pro vilu Tugendhat. Druhý skončil právě společný projekt Gryma, Sapáka a Škrabala. Tým s rozhodnutím nesouhlasil, obrátil se nejprve na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a když neuspěl, podal žalobu k soudu. Krajský soud v  Brně mu dal v roce 2006 zapravdu. Rozhodl, že magistrát měl ze soutěže vítězné sdružení vyřadit.
    Kdyby po rozhodnutí soudu radnice původní soutěž nezrušila a vybrala jejího vítěze znovu, zakázku by dostala právě trojice architektů. Radní však tendr zrušili a chtějí vyhlásit nový - tentokrát na celou opravu vily včetně zpracování projektové dokumentace. Externí právní kancelář k  tomu nyní radnici zpracovává podklady.
    ÚOHS se dřív k původní soutěži stavěl kladně a opakovaně potvrzoval její správnost. Na základě rozhodnutí soudů loni svá souhlasná stanoviska přehodnotil. Nyní navíc řekl, že zrušením soutěže radní zákon neporušili. Podmínky výběrového řízení byly stanoveny tak, že ho lze zrušit kdykoliv.
    Vila Tugendhat je jedinou českou památkou moderního umění zapsanou na seznamu UNESCO. Objekt je ve špatném technickém stavu, oprava se plánuje osm let. Kvůli sporům dosud nezačala. Památkáři ale rozhodli, že některé části stavby, například střecha a statika, musejí být v polovině roku 2010 opraveny.
0 komentářů
přidat komentář