ÚOHS rozhodne o knihovně nejdříve v dubnu

Vložil
ČTK
25.03.2008 16:10
Brno

Brno - O soutěži na návrh nové budovy pražské Národní knihovny rozhodne antimonopolní úřad zřejmě až v dubnu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokračuje v šetření dokumentace k soutěži, spolupracuje také s  Evropskou komisí. Jedná se o komplikovanou záležitost, úřad si také nechává vypracovat odborné posudky z oblasti mezinárodního práva, sdělila dnes ČTK místopředsedkyně ÚOHS Jindřiška Koblihová. Na vyjádření ÚOHS přitom čeká tým Národní knihovna, který rozhoduje, jestli bude kontroverzní budova v Praze na Letné postavena.
    Jan Kaplický při přípravě návrhu budovy ve tvaru chobotnice nejspíš netušil, kdo všechno bude do jeho díla mluvit. Kromě mnoha jeho kolegů se vyjadřují také politici, soutěží na návrh knihovny se zabývá i  Nejvyšší kontrolní úřad a už potřetí také antimonopolní úředníci. Ve dvou předchozích případech správní řízení zastavili s tím, že daný typ architektonické soutěže jim nepřísluší hodnotit.
    Koncem února ale znovu přišel podnět od ministerstva kultury. Tentokrát už se netýká samotné soutěže, v  níž vyhrál Kaplického ateliér Future Systems. Ministerstvo chce vědět, zda na základě výsledků této soutěže může být zadána veřejná zakázka na výstavbu knihovny. Veřejné zakázky patří mezi kompetence ÚOHS. Zatím ale nelze odhadnout, jak se úřad k podnětu ministerstva postaví.
    Mezitím lidé podepisují petici na podporu nové budovy. Na arších jsou už tisíce podpisů. Lidé, včetně mnoha známých osobností, se podepisovali i na další petici, která s knihovnou za několik miliard korun souhlasí, ale ne na Letné.
0 komentářů
přidat komentář