Univerzita v Liberci chystá stavbu komplexu za 420 milionů

Vložil
ČTK
04.01.2012 16:30
Liberec

Liberec - Technická univerzita v Liberci (TUL) chystá stavbu dalšího výzkumného a výukového komplexu za více než 420 milionů korun. Na tzv. budovu G získala škola dotaci z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a stavbu chce zahájit ještě letos. ČTK o tom dnes informovala mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Není to první podobný projekt, v kampusu se nyní dokončuje nové výzkumné centrum pro nanomateriály za 800 milionů korun, které také financuje EU.
    Nový komplex G pro pokročilé technologie bude sloužit výzkumu, vývoji a výuce. Projekt připravila Architektonická kancelář TUL, podepsáni jsou pod ním Jiří Suchomel a Jiří Janďourek. Čtyřpodlažní budova o celkové užitné ploše 9400 metrů čtverečních bude koncipována jako nízkoenergetická a uzavře Studentské náměstí. Škola už podle Kočárkové získala stavební povolení a dokončila i výběrové řízení na projektovou dokumentaci, kterou dodá jablonecká společnost Atelier 4.
    Budova G odpovídá podle rektora TUL Zdeňka Kůse potřebám proevropsky orientované a výzkumně zaměřené univerzity. "Vyřeší nám současnou nedostatečnou kapacitu učeben, zvýší se úroveň vybavení učeben i laboratoří, a tím se nám zlepší i podmínky pro inovaci studijních programů, která je nezbytnou podmínkou pro udržení a zlepšení kvality výuky i vědecké práce," řekl ČTK rektor. Univerzita ale v budově získá i důstojnou aulu, která zatím škole chybí. Součástí projektu je i parkovací plocha pro 30 aut včetně šesti stání pro postižené.
    Do nového komplexu se přesune hlavní část výuky fakult, které jsou zatím roztroušené na několika místech v různých částech Liberce. Využívat ho budou především fakulta strojní, fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, ekonomická fakulta a fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Stavba by měla být zahájena ve druhé polovině letošního roku a dokončena musí být v závěru roku 2014.
    Nový komplex patří k největším akcím v historii technické univerzity. Větší investicí je jen centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace za 800 milionů korun, které má být dokončeno etos. V minulých letech investovala univerzita do modernizace a rozvoje stamiliony. V roce 2007 byla dokončena nová budova rektorátu za zhruba 195 milionů korun, rekonstrukce za 350 milionů se dočkal i komplex kolejí v Harcově, který posloužil k ubytování sportovců při lyžařském šampionátu v roce 2009.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
úvaha k postupu
koka
08.01.12 05:11
Jednoduchá otázka
Marek Kopeć
10.01.12 01:42
zobrazit všechny komentáře

Související články