UNESCO: Návrh na zápis velkomoravských památek je opodstatněný

Vložil
ČTK
07.10.2008 23:00
Praha

Praha - Moravské Mikulčice a slovenské Kopčany, které jsou společně navrženy na zápis do seznamu UNESCO, mají podle experta této mezinárodní organizace šanci uspět. Obě místa v minulých dnech navštívil a podle ministerstva kultury uvedl, že návrh považuje z vědeckého hlediska za plně opodstatněný. Zápis památky na seznam UNESCO se považuje za prestižní a přináší především zájem turistů.
    Ministerstvo o návštěvě informuje na své internetové stránce. Spolu se slovenským protějškem podalo v říjnu 2007 návrh, aby byly na seznam světového dědictví UNESCO zapsány památky Velké Moravy: slovanské hradiště v Mikulčicích a kostel sv. Margity Antiochijské v Kopčanech.
    "Takovýchto bilaterálních návrhů není v oblasti kulturního dědictví ve světě mnoho," řekl ČTK již dříve Michal Beneš z referátu UNESCO na ministerstvu kultury. Nominace velkomoravských památek by tak mohla být dobrým tahem - UNESCO si "potrpí" na zaniklé říše. Česká republika totiž musí volit ve výběru kandidátů jistou taktiku, neboť zapsaných památek má v poměru ke své rozloze a počtu obyvatel velmi mnoho. A státům, které mají zápisů hodně, se jen obtížně daří prosazovat další. Česká republika má na seznamu 12 památek.
    Mezivládní výbor pro světové dědictví při UNESCO se v červenci usnesl, že se bude společným českým a slovenským návrhem zabývat. I to již ministerstvo kultury považuje za velký úspěch. Výbor zařadil tuto nominaci jako jednu z 30 do dalšího řízení.
    Vyslaný odborník se počátkem října v Mikulčicích zabýval stavem hradiště, autenticitou památky i systémem památkové péče zejména v  oblasti archeologie. Při posuzování kladl důraz na propojení slovenské a české části velkomoravské aglomerace zamýšlenou lávkou přes řeku Moravu a na další aspekty prezentace hradiště v Mikulčicích návštěvníkům a na vytvoření odpovídajícího zázemí.
    Experti však přijíždějí kandidátské památky posuzovat opakovaně - a další návštěvy už nebývají ohlášené. Výsledkem je souhrnná expertíza, jejíž výsledky budou známy až v červnu příštího roku. Ta je pak jedním z podkladů pro výbor UNESCO při rozhodování o zápisu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články