U zámku Rochlov vznikla zcela nová zámecká zahrada

Vložil
ČTK
26.06.2011 23:10
Zámek Rochodlov; zdroj: www.rochlov.cz
Rochlov (Plzeňsko) - U zámku Rochlov na Plzeňsku byla dnes slavnostně otevřena zámecká zahrada. Nově vzniklý krajinářský park s lavičkami za zámkem a vydlážděnou plochu u zámku doplňuje růžová zahrada před památkou, pak bylinná zahrada historická, současná a jedová a nakonec zahrada kosmetická, informovala ČTK Lucie Wotavová ze zámku.

    Otevření zahrady bylo součástí celodenní slavnosti, kterou už dopoledne zahájil cyklistický závod Rochlov Open a po poledni pak závod pro děti Rochlováček. "Na samotné otevření zahrad pak přišla asi tisícovka lidí," uvedla Wotavová.
    Nová zámecká zahrada navazuje na tradici zámeckých parků. Jak vypadala zahrada u Rochlova v době renesance nebo baroka, se ale nedochovalo. "V materiálech se vyskytují zmínky o kořenné a zeleninové zahradě a o ovocném sadu. Jako jinde v okolí Plzně jsou i v Rochlově zmínky o chmelnici a vinné révě. Přesné popisy zahrady máme až z 19. a 20. století," uvedla Wotavová.
    Po roce 1948, po zestátnění, zahrada upadala stejně jako celý areál zámku. Až nyní se dočkal kompletního oživení. Na úpravách parku se začalo pracovat v druhé polovině loňského roku a dokončení a otevření se dočkal dnes. "Park je založen na jednoduchém principu hlavní pohledové osy od zámecké budovy do nejvzdálenějšího místa, kde bylo vysazeno několik atraktivních stromů. Výsadba stromů i keřů byla soustředěna kolem hranice pozemku, takže vytváří uzavřený, intimní prostor. Z parku je veden pohled pouze z umělého vrchu s výhledem na rybník a široký pohled do volné krajiny," uvedla Wotavová.
    Zámecký areál v Rochlově je v soukromém vlastnictví. Pro veřejnost ale bude přes prázdniny, s možností prohlídky zámku, zámecká zahrada otevřena 5., 6., 14., 15. a 16. července vždy od 14:00 do 16:00. V srpnu pak 27. srpna od 11:00 do 18:00 během akce Dožínky na zámku v Rochlově.
0 komentářů
přidat komentář