U Malče začínají umělci stavět experimentální kamna a včelí úly

Vložil
ČTK
23.08.2011 23:05
zdroj:maps.google.com
Maleč (Havlíčkobrodsko) - Ve venkovském centru imaginace, které od loňska funguje ve vesničce Hranice u Malče, dnes začaly výtvarné dílny zaměřené na experimentální vytápění a na netradiční včelí úly. Konstruování kamen se zájemci mohou účastnit do čtvrtka. Pak budou v bývalém kravíně vznikat netradiční úly, a to s pomocí místních i zahraničních včelařů a umělců. Celý program potrvá do neděle, řekla dnes ČTK Lenka Dolanová z pořádajícího sdružení yo-yo.

    Stoletý kravín v Hranicích se mění v kulturní a ekologické centrum díky péči mladých umělců, kurátorů a kulturních organizátorů. Jejich sdružení prázdnou budovu opravuje a pořádá tam různé experimentální projekty.
    Ekologická kamna budou účastníci dílen vytvářet propojením dvou sudů. Taková kamna se pak budou používat k vytápění bývalého kravína. "Měla by sloužit i jako inspirace dalším lidem," podotkla Dolanová.
    Koncem týdne se program zaměří na včelaření. Lidé si mohou například vyzkoušet stavbu úlů ve tvaru knihy podle návrhu švýcarského včelaře Hubera z roku 1789. "Rámky v tomto úlu lze otáčet jako stránkami v knize," přiblížila Dolanová. Dílny povede včelař Jiří Málek z Libice nad Doubravou, zúčastní se také umělci z Belgie a Nizozemí, kteří se inspirují včelařením. Vytvořené úly si účastníci mohou odnést domů. O některé výtvory se rozšíří letos vzniklý včelín u někdejšího kravína.
    Zájemci se od pátku také mohou zapojit zapojit do vytváření krátké rozhlasové hry pod vedením Johany Švarcové. Dílny začínají vždy v 11:00, jsou volně přístupné veřejnosti. Součástí projektu je například i promítání filmu o včelách, exkurze k místním včelařům a sobotní koncert kapely Kamna ze sudů. Podrobné informace jsou na http://yo-yo-yo.org/ .
0 komentářů
přidat komentář

Související články