U domů by se neměly platit odvody za vynětí půdy z fondu

Vložil
ČTK
13.07.2015 21:40
Praha

Praha - Investoři staveb pro bydlení by neměli hradit poplatek státu za vynětí parcel ze zemědělského půdního fondu, pokud na nich bytovou výstavbu umožňují územní plány. V novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu to navrhli poslanci opozičních TOP 09 a Starostů. Odvody by podle předlohy neodváděly ani kraje a obce při výstavbě silnic, osvobozeny by byly i veřejně prospěšné stavby, tedy třeba školy nebo hřiště.

    U staveb pro bydlení by podle návrhu nebyl nutný ani úřední souhlas s vynětím pozemku z půdního fondu, čímž by se výstavba rodinných domů podle předkladatelů usnadnila. Poslankyně TOP 09 a Starostů Věra Kovářová upozornila na to, že poplatek za vynětí z fondu může dosáhnout až 1500 korun za m² a může tedy převýšit cenu metru čtverečního parcely. "Pro mnoho mladých rodin je to obrovská komplikace, na tuto sumu si totiž nemohou vzít hypotéku," uvedla.
    Částka zhruba 1500 korun za m² se týká podle dřívějších informací nejvíce kvalitní půdy v chráněných územích. Jinde je poplatek podstatně nižší. Hradí se jen ze zastavěné plochy. Podle nynějšího znění zákona mají výjimku ze souhlasu a z poplatku stavby pro bydlení a veřejně prospěšné stavby, které vzniknou v prolukách o rozloze do půl hektaru.
    U výstavby pozemních komunikací nyní neodvádí poplatky za vynětí pozemků z půdního fondu stát. Nově by byly osvobozeny podle předlohy TOP 09 a Starostů taky kraje o obce, čímž by se podle autorů odstranila současná diskriminační úprava. Výjimku z odvodů by dále měly veřejně prospěšné stavby, pokud by vznikaly na plochách určených pro výstavbu.
    Předlohu nyní dostane k posouzení vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články