Tým odborníků připravuje architektonického průvodce Plzní

Vložil
ČTK
13.03.2012 18:00
Plzeň

Plzeň - Tým odborníků několika institucí začal zpracovávat architektonického průvodce Plzní. Publikace, která metropoli na rozdíl od řady dalších českých měst zatím chybí, zmapuje zhruba 200 nejvýznamnějších plzeňských staveb postavených od 19. století do současnosti. Cílem průvodce bude nejen poukázat na významné objekty, ale také poskytnout názor na to, jak se architektura v Plzni za uplynulá dvě staletí vyvíjela. ČTK o tom řekli vedoucí týmu Petr Domanický a ředitel Západočeské galerie Roman Musil.

    "Přehledná encyklopedie bude určena nejširší veřejnosti i kulturním turistům, kteří si budou chtít Plzeň prohlédnout," uvedl Musil.
    Podle Domanického nabídne bedekr zhruba 200 hesel neboli 200 nejvýznamnějších staveb vybudovaných v období posledních 200 let včetně už neexistujících objektů. "Od počátku 19. století, kdy vznikla například budova dnešní vědecké knihovny, přes druhou polovinu 19. století s budovou bývalé školy nad Hamburkem, kde je dnes soud, až po velmi bohaté období přelomu století s objekty jako jsou divadlo, Měšťanská beseda, nádraží, církevní stavby na předměstích a podobně," přiblížil Domanický.
    Zachycena bude i doba secese, doba meziválečná, kdy vznikala řada školních staveb a například i zástavba Denisova nábřeží. Průvodce zmíní také poválečné období, z 50. let například sídliště na Slovanech s nejstarší částí kolem Francouzské třídy, 60. léta připomene zimní stadion a další. "Nejobtížnější samozřejmě bude doba 70. a 80. let a také doba současná, ale pokusíme se i z nich něco vybrat," dodal Domanický.
    Plzeňští autoři si při tvorbě nové publikace berou příklad z podobných bedekrů, jež v poslední době vyšly v Čechách i v zahraničí. "Snažíme se jimi inspirovat nejen po stránce obsahu, ale i formátu," dodal Domanický.
    Na projektu podpořeném grantem EU se podílí Západočeská galerie, Západočeské muzeum, plzeňské pracoviště památkářů a pracovníci městského i oblastního státního archivu. Publikaci vydá plzeňské nakladatelství Nava. Novinka by měla vyjít na jaře 2013. "Také takovýto projekt, jenž bude výsledkem přinejmenším roční práce, přispěje k tomu, aby se Plzeň dostala na kulturní mapu architektonických památek v rámci ČR," dodal Musil.
    Průvodce doplní fotografie, jejich autorem bude plzeňský fotograf a historik Radovan Kodera.
0 komentářů
přidat komentář

Související články