Tvůrci studie justičního paláce v Brně vysoudili 14 miliónů

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
06.01.2010 09:20
Brno

Architektonická kancelář Burian - Křivinka

Brno - Brněnský krajský soud v uplynulých dnech rozhodl, že firmy Centroprojekt a VPÚ Deco Praha musí tvůrcům základní studie nového justičního paláce v Brně zaplatit 14 milionů korun. V kauze šlo o honorář pro architekty, kteří vytvořili základní studii moderního komplexu. Z ní pak vznikl samotný projekt stavby, která byla před časem dokončena a vyžádala si bezmála dvě miliardy korun. Architekti za svoji studii nedostali zaplaceno, proto se obrátili na soud. Ten požadavkům duchovních otců nového justičního paláce zcela vyhověl, řekl dnes ČTK právní zástupce architektů Jaroslav Brož.
    Když bylo vypsáno výběrové řízení pro dodavatele justičního paláce v Brně, dostali jeho účastníci základní ideovou studii, z níž měli vycházet. Vytvořila ji společnost Project building s architektonickou kanceláří Burian-Křivinka. Povinností vítěze řízení bylo se s architekty za jejich základní studii také finančně vypořádat. Požadovaný honorář ale nedostali. Vyplaceno jim bylo 58.000 Kč za konzultace. Podle soudního znalce Jana Sapáka má ale studie cenu asi osmi milionů korun.
    Protože všechna jednání o uhrazení honoráře byla marná, obrátili se architekti na krajský soud. Ten jim dal plně za pravdu a přiznal jim 14,3 milionu korun. Částka je vyšší než oněch odhadnutých osm milionů korun. Rozdíl je soudem je totiž přiznaná finanční satisfakce, vysvětlil Brož.
    Nový brněnský justiční palác je největší investicí ministerstva spravedlnosti v novodobé historii republiky. Palác je sídlem brněnského městského soudu, Okresního soudu Brno-venkov, dále brněnského městského státního zastupitelství a státního zastupitelství pro Brno-venkov. Kvůli komplexu se vedly spory ohledně vynaložených nákladů. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu se projekt zbytečně prodražil.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Spravedlnost...
Martin Rosa
06.01.10 04:25
a o tom to je
mufna
06.01.10 09:48
Souhlasim, navíc...
lug
06.01.10 10:52
Vlci zavyli a karavana...
;-)
08.01.10 12:04
zobrazit všechny komentáře

Související články