TOP 09 kritizuje výběrové řízení na ředitele útvaru rozvoje

Vložil
ČTK
07.03.2011 18:15
Praha

Praha - Opoziční TOP 09 kritizuje výběrové řízení, které Praha vypsala na místo ředitele Útvaru rozvoje hlavního města Prahy (ÚRM). Podle ní se do konkurzu nemůžou přihlásit žádní architekti nebo urbanisté, ale pouze zkušení úředníci. Praha totiž po uchazečích požaduje pětiletou praxi ve státní správě. TOP 09 to uvedla v tiskové zprávě. Praha se hájí tím, že hledá spíše manažera. Architekti už v této organizaci působí.
    ÚRM je příspěvkovou organizací města, která má na starosti územní plánování a rozvoj města. TOP 09 tvrdí, že podle požadavků na uchazeče nemusí mít budoucí ředitel žádné odborné předpoklady. Stačí prý absolvování jakékoliv vysoké školy a znalost několika souvisejících zákonů a vyhlášek. Konkurz kritizuje i Strana zelených a iniciativa Za novou Prahu.
    "Ředitel Útvaru rozvoje hlavního města musí být odborník, který má respekt u odborné veřejnosti. Požadavek pěti let ve státní správě odbornost nijak nezaručuje a z hlediska toho, co od ÚRM očekávám, ani nedává žádný smysl," uvedl zastupitel Zdeněk Tůma (TOP 09). "Jmenování poslušného úředníka namísto odborníka je v Praze tradiční cestou korupce," poznamenal jeho stranický kolega Tomáš Hudeček. Opozice i odborníci proto vyzývají radu, aby výběrové řízení zrušila.
    Náměstek primátora Josef Nosek (ODS) tvrdí, že Praha potřebuje na tomto místě spíše manažera, který bude řídit asi tři stovky zaměstnanců ÚRM. "Útvar rozvoje není útvarem hlavního architekta. Je to servisní organizace," řekl ČTK Nosek. Situaci přirovnal k  některým pražským nemocnicím, ve kterých funkci ředitele zastávali například ekonomové nebo právníci.
    Iniciativa Za novou Prahu kritizuje rovněž to, že ve výběrové komisi neusednou žádní odborníci. "Oprávněně se tedy lze domnívat, že je předem rozhodnuto, a že na místo zasedne prověřený, ale hlavně loajální úředník. Zdá se tedy, že se vedení města rozhodlo pokračovat v zajetých kolejích, přestože formálně deklarovalo vůli po změně," uvedla v tiskové zprávě iniciativa, která se snaží vyvolat diskusi mezi radnicí a Pražany o rozvoji metropole.
    Minulého ředitele ÚRM Bořka Votavu vedení města v lednu odvolalo. Votava podle svých kritiků v některých rozhodnutích příliš podléhal tlakům podnikatelů a developerů. Podle předsedy pražských zelených a bývalého radního Petra Štěpánka v minulých letech ODS vycházela příliš vstříc developerům, což vedlo k živelní výstavbě nekvalitních obytných domů, obchodních center a administrativních budov často na úkor zeleně nebo občanské vybavenosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články