Sýkoru by v Lounech mohla připomínat piazzeta navržená Pleskotem

Vložil
ČTK
05.11.2015 22:50
Louny

Josef PleskotLouny - Lounští dnes debatovali o návrhu podoby náměstíčka před Vrchlického divadlem. Piazzeta by se mohla stát připomínkou světově uznávaného malíře Zdeňka Sýkory. Autorem návrhu ztvárnění prostoru před Vrchlického divadlem je Josef Pleskot. "Byla to výzva," řekl ČTK.

O tom, jak připomenout významného rodáka, se v Lounech mluvilo několik let. Nakonec jeden ze zastupitelů požádal Lenku Sýkorovou, manželku umělce, který patří ke světovým průkopníkům využití počítače při přípravě výtvarného díla, aby se úkolu zhostila. Ta oslovila známého architekta a přivedla ho před divadlo. "Hned na první pohled jsem viděl, že to půjde," zmínil Pleskot.
Není náhoda, že prostorem připomínky umělce má být divadlo. Sýkora totiž v roce 1962 vytvořil pro budovu ojedinělou protipožární oponu. "Město tak mohlo už dávno vlastnit dílo přímo od Sýkory," zmínila Sýkorová. Opona však během rekonstrukce objektu v roce 2002 zmizela. Připomíná ji velkoformátová fotografie ve vstupní hale.
"Procházeli jsme divadlem a při pohledu na obraz mě napadlo, že by se proporce obrazu dala zvětšit. Pak už se to kreslilo samo," popsal ČTK Pleskot. Motiv z opony by se tak odrážel v černobílé geometrické dlažbě.
Spolek Sýkora 2020 by rád, kdyby se po novém náměstíčku chodilo v roce 2020, kdy uplyne 100 let od narození výtvarníka, jenž podle manželky odmítal emigrovat a odmítal opustit Louny. Zemřel v roce 2011.
"Chceme si připomenout tohoto významného rodáka a vybudovat mu nějaké dílo do roku 2020. Ale čekám, že se k tomu přidají lidi, kteří budou shánět peníze, že to břímě nebude jen na bedrech města," řekl ČTK lounský starosta Radovan Šabata. Náklady na vznik piazzety se odhadují předběžně na necelých šest milionů korun.
Vznikla už petice na podporu vzniku projektu podle návrhu Pleskota. "Na radnici přistála v úterý, je na ní 836 podpisů z celé Evropy, město má ale 18.500 občanů, chci znát názory všech," podotkl starosta.
0 komentářů
přidat komentář

Související články