Studie modernizace železničního uzlu v Brně bude hotová v úterý

Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
05. 10. 2017 16:05


Brno - Dlouho očekávaná studie proveditelnosti modernizace brněnského železničního uzlu bude podle aktuálních informací hotová příští týden v úterý. Poté, co Sudop Brno předá studii Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), se budou kontrolovat všechny náležitosti a případně odstraňovat nedostatky. Podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové to zabere dva až tři týdny a poté bude možné ji oficiálně prohlásit za hotovou. Studie však neřekne, zda modernizovat uzel s nádražím v centru či s odsunutým nádražím, pouze ukáže klady a zápory variant, které rozebírá velmi podrobně.


Několikrát se odsouval termín dokončení, protože se doplňovaly další dílčí studie. Z železniční studie se tak stal komplexní dokument, který řeší například i návaznost městské dopravy a regionálních autobusových spojů, úsporu či prodloužení přestupních časů. SŽDC předpokládá, že jej bude prezentovat v první polovině listopadu.

Studie se připravuje od roku 2015. Původně se předpokládalo, že by mohla být hotová loni na podzim, ještě před krajskými volbami, s nimiž se současně konalo referendum o budoucí poloze nádraží. Drtivá většina voličů chce ponechat nádraží v centru, avšak nepřišlo jich dost na to, aby byl výsledek závazný.

O přesunu nádraží se v Brně hovoří již několik desetiletí a aktuálně jsou ve hře dvě varianty. Nádražím v centru se označuje varianta jeho posunutí zhruba 300 metrů směrem k Malé Americe, u kterého by zůstal de facto zachovaný současný systém MHD. Odsunuté nádraží by stálo na místě dnešního dolního nádraží, které je zhruba kilometr jižně od současného a vyžadovalo by podstatné změny v MHD a stavbu nových tratí tramvají i trolejbusů. U obou nádraží se počítá s budoucím zaústěním vysokorychlostních tratí.

SŽDC předpokládá, že rekonstrukce se posune do takového termínu, že už nebude možné ji platit z evropských peněz současného programovacího období.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Faktická poznámka
Skála P.
12.10.17 11:20
zobrazit všechny komentáře

Související články