Střelniční věž ve Znojmě zůstane bez zamýšlené střechy

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
17.05.2011 14:20
Znojmo

Znojmo - Historická Střelniční věž ve Znojmě patrně zůstane i  nadále bez střechy. Ministerstvo kultury nedalo radnici souhlas k tomu, aby ji zakryla dlátová střecha, která je na nedaleké Vlkově věži. Podle odborníků by to byla jen pouhá kopie původní střechy. K původní podobě chybí podklady. Nyní je nutné vrchol věže zajistit, aby byla chráněna před počasím, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Renáta Šimečková.
    Střelniční věž má status romantické ruiny. O střechu přišla přibližně před 150 lety. Znojmo nyní opravuje městské opevnění. Při té příležitosti chtělo věž zastřešit a udělat z ní vyhlídku.
    Památkářům se ale nelíbil záměr radních vytvořit na ní romantickou dlátovou střechu. "Byla by to jen hra na historii. Nemáme jistotu, že tato střecha na věži kdysi skutečně byla," řekl ČTK ředitel jihomoravských památkářů Petr Kroupa.
    Podle něj je ale záležitost řešitelná. Střecha na věži by mohla být, přičemž památkáři by se nebránili ani tomu, aby byla střecha moderní, třeba s použitím skla. Věž by tak mohla vyniknout, aniž by byla historickou napodobeninou.
    Pracovníci radnice se snažili najít technické řešení. Navštívili památkové objekty v Jemnici, Slavonicích, Jindřichově Hradci, Třeboni i Českém Krumlově. "Žádné inspirativní řešení ale neobjevili," dodala mluvčí. Celý záměr proto skončí patrně tím, že bude zachován současný stav. Vrchol věže se jen zajistí tak, aby dovnitř nezatékalo o objekt nepoškozovalo počasí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články