Stovky lidí o víkendu slavily v Ostravě otevření nového kostela

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
22.10.2007 11:10
Ostrava

Ostrava - Nový kostel zasvěcený svatému Duchu mají věřící v  Ostravě. Největší sakrální stavba postavená na území města za posledních sto let vznikla na prostranství před kinem Luna v Ostravě-Výškovicích. Od tohoto víkendu slouží veřejnosti. Na sobotní a dnešní slavnostní mše přišly dohromady stovky lidí.
    "V sobotu, když ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz chrám světil, přišlo na mši svatou odhadem 1500 lidí. Zdaleka se všichni nemohli vejít dovnitř. Stáli venku i v dalších prostorách kostela, kde byly obrazovky a ozvučení," řekl ČTK farář Vítězslav Řehulka.
    Dodal, že dnes byla sloužena mše svatá k poděkování Bohu za nový kostel. Hlavním celebrantem byl převor břevnovského kláštera v Praze Prokop Siostrzonek.
    Řehulku přijelo do Ostravy podpořit i pětatřicet věřících z Václavovic na Frýdecko-Místecku, kde před odchodem do Ostravy působil. Přijeli autobusem a mši sledovali v podzemních pastoračních prostorách. Aby si měli kam sednout, přivezli si s sebou dokonce i lavice, které si půjčili ve škole.
    O stavbě kostela v této lokalitě se hovořilo od roku 1968. Plány ale zhatila normalizace a prostor dostaly znovu až v roce 1993. O deset let později bylo vydáno stavební povolení a v roce 2004 se začalo stavět na volné ploše, kterou obklopují restaurace a nákupní centrum Kotva. Tato lokalita zpočátku vyvolala negativní reakce obyvatel.
    "Dnes si myslím, že si lidé už zvykli. Je to život. Jíst a pít potřebujeme všichni," doplnil Řehulka. Celkem si stavba, kterou navrhl architekt Marek Štěpán, vyžádala náklady přesahující 32 milionů korun. Přibližně třetinou z této sumy do rozpočtu přispěli samotní věřící.
    Lidé ale nepřispívali jen penězi. Řada z nich donesla do základů nejrůznější kameny a kamínky. Součástí stavby tak je například korál z thajského ostrova. Kámen přivezený vojákem, který s polní nemocnicí sloužil v Basře, či kamínek z obce Komňa, údajného rodiště Jana Amose Komenského.
    Podle statistických údajů uvedených na stránkách krajského úřadu je v Moravskoslezském kraji s 1,2 milionu obyvatel přes 40 procent věřících. Z toho se jich asi 80 procent hlásí k římskokatolickému vyznání. Podle sčítání, které provedlo biskupství, navštěvuje pravidelně nedělní bohoslužby kolem 70.000 lidí. Diecéze je rozdělena na 11 děkanátů. V ostravsko-opavské diecézi se nachází 586 kostelů a kaplí a 246 farních budov. Z toho 289 kostelů a 22 farních budov je památkově chráněných.
0 komentářů
přidat komentář