Stezky korunami stromů přitahují značný zájem turistů

foto: BoysPlayNice
Praha - Výběr informací o stezkách v korunách stromů v ČR a jejich inspiraci v zahraničí (nová Stezka korunami stromů se pro turisty otevře 2. července v Krkonoších):


- Od počátku července budou mít turisté možnost navštívit Stezku korunami stromů na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Stavba 1300 metrů dlouhé stezky za zhruba 170 milionů korun začala loni na podzim. Stezka lidem nabídne podzemní jeskyni o rozloze 400 metrů čtverečních, následně povede nad povrchem a nabídne například 45 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Krkonošský národní park (KRNAP) očekává, že by stezku mohlo ročně navštívit 200.000 lidí.

- V roce 2012 byla otevřena Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku. Stezka korunami stromů nabízí návštěvníkům výhled až ze čtyřicetimetrové výšky. Trasa vede ve špičkách vzrostlých dřevin u lipenského jezera a měří 675 metrů. Její vybudování přišlo na 62 milionů korun. Lipenskou stezku navštěvuje několik stovek tisíc lidí ročně, jde o jednu z nejvyhledávanějších atrakcí v Jihočeském kraji. Na konci stezky mohou návštěvníci sjet na zem po točivém tobogánu dlouhém 52 metrů.

- Inspirací pro české stezky v korunách stromů se stala bavorská stezka Baumwipfelpfad u města Neuschönau v srdci Bavorského lesa, která byla otevřena v září 2009. Stezka měří 1,5 kilometru a umožňuje návštěvníkům pozorovat okolní divočinu z různých výškových úrovní. Kopulovitá věž na konci stezky má výšku 40 metrů a stála více než 65 milionů Kč. V Německu je několik dalších stezek podobného typu, například v pohoří Schwarzwald nebo na Rujáně.

- Na konci roku 2015 byla otevřena Stezka v oblacích v Dolní Moravě na Orlickoústecku v pohoří Králický Sněžník. Pětapadesát metrů vysoká vyhlídka,jejíž vybudování přišlo zhruba na 100 milionů korun, stojí na skalnatém hřebeni v masivu hory Slamník ve výšce 1116 metrů nad mořem. Základní nosnou konstrukcí stavby je trojice věží, vzájemně propojených prstencem v horní části stavby. Cesta je bezbariérová, na vrchol se pohodlně dostanou i lidé na invalidních vozících a s kočárky. Odvážlivci pak mohou dolů sjet 101 metrů dlouhým tubusem tobogánu. Z vrcholu lze vidět masiv Králického Sněžníku, dohlédnout se dá až na hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše se Sněžkou. Stezku v oblacích navštívilo za první rok provozu 180.000 turistů a stala se Stavbou roku 2016 za vytvoření netradiční zážitkové a přitom pohodlné konstrukce nového typu.

- Po visuté lávce v korunách stromů mohou lidé od listopadu 2015 projít i ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Lávka je součástí naučné stezky Beskydské nebe - Život v korunách stromů, jejímž cílem je oživit někdejší výletní místo Horečky, jež leží na pomezí Frenštátu a obce Trojanovice. Stezka v korunách stromů má 85 metrů délky a je na ní šest zastavení. Podobně laděná stezka je i v karlovarském areálu Linhart.
0 komentářů
přidat komentář

Související články