Štěpánek jmenoval svým náměstkem exministra kultury Talíře

Vložil
ČTK
30.11.2006 23:00
Praha

Praha - Ministr kultury Martin Štěpánek dnes jmenoval svým prvním náměstkem bývalého ministra a poslance Jaromíra Talíře (KDU-ČSL). Úřadu se ujme v pondělí 4. prosince, sdělil ČTK tiskový odbor ministerstva. Někdejší ministr kultury ve vládě Václava Klause nahradí nyní ve funkci Zdeňka Nováka, který v úterý rezignoval.

    "Jaromír Talíř má jako jediný z nás přehled o  rozhodovacích procesech jak ve vládě, tak v parlamentu, to je velká výhoda," řekl ČTK Novák. Talířův možný budoucí přínos pro ministerstvo proto označil za mimořádný.
    Talíř byl v době, kdy ministerstvo řídil Pavel Tigrid, stejně jako Novák ministrovým náměstkem. Později byl Novák Talířovým náměstkem. Jaromíra Talíře se ČTK dnes nepodařilo zastihnout.
    Talíř byl poslancem do letošních voleb. V minulém volebním období byl nejen šéfem poslaneckého klubu lidovců, ale předsedal i sněmovní mediální komisi. V letech 1990 až 1994 byl primátorem Českých Budějovic, další dva roky působil jako náměstek ministra kultury a v letech 1996 až 1998 byl ministrem kultury.
    Novák svůj odchod z funkce prvního náměstka v úterý vysvětlil tím, že se chce stáhnout do pozadí a nedělat z ministerstva terč útoků. V poslední době se o něm psalo v souvislosti s některými spornými zakázkami resortu. Novák ale jakákoli nařčení z  nestandardního postupu odmítá. Protikorupční policie také údajně prošetřuje projekty, které pod něj během jeho dřívějšího působení na ministerstvu spadaly a u kterých existuje podezření na výrazné předražení.
    Podle deníku Právo má Novák i nadále vliv na přidělování dotací a výběrová řízení na opravy památek. Ministr Štěpánek ho totiž pověřil řízením sekce kulturního dědictví.
    "Kritizovat někoho za jeho kompetence je absurdní," řekl dnes na dotaz ČTK Zdeněk Novák. Sekce kulturního dědictví podle něj "není pouze o dotacích", navíc systém jejich rozdělování je "velmi sofistikovaný" a podléhá kontrole, uvedl.
    "Od roku 2000 ministerstvo zpětně publikuje výroční zprávy, z  nichž lze vyčíst, na co šly peníze, a dá se z nich vymodelovat číselná řada, aby se zjistilo, jak a co se během let podporuje," poznamenal Novák s poukazem na lednický areál, jehož podpora je mu vytýkána.
0 komentářů
přidat komentář