Stehlíková: Na severu Čech existuje hrozba vzniku nových ghett

Vložil
ČTK
06.11.2007 16:45
Most

Most - Most, Litvínov i další obce v regionu, například Obrnice či Bečov čelí přílivu sociálně slabých občanů, zejména Romů. Na severu Čech nabízejí levné byty majitelé domů, zaměřují se především na neplatiče a problémové nájemníky lukrativních bytů v Praze a středních Čechách. Existuje reálná hrozba vzniku nových ghett, řekla novinářům při dnešní návštěvě Mostecka ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková.
    Důsledkem sestěhování nepřizpůsobivých obyvatel na Mostecko je podle představitelů radnic nárůst trestných činů, přestupků i konfliktů s místními občany. Rodiče podle místostarostky Obrnic Drahomíry Miklošové například pošlou dítě ven s kolem či koloběžkou, domů se ale potomek vrací okradený a často i zbitý novými romskými sousedy.
    "Starousedlíci proto obec opouštějí a hledají si nové bydlení. Z 2100 obyvatel našeho sídliště je už 60 procent Romů. Správa železniční dopravní cesty teď prodává šest panelových domů. Pokud je získá nějaká realitní kancelář, můžeme očekávat další příliv Romů. Už teď to v obci vře, situace je velmi napjatá. Týdně zaznamenáváme dva až tři vykradené byty či rodinné domy," uvedla Miklošová.
    Na nápravě situace bude podle Stehlíkové s městy a obcemi spolupracovat Agentura pro boj se sociálním vyloučením, která má fungovat od ledna příštího roku. "Z pozice státu je velmi obtížné zajistit, aby obchodníci s nemovitostmi byty prodávali s ohledem na možné sociální dopady. Legislativa to neumožňuje. Nicméně budeme debatovat s ministerstvem pro místní rozvoj, jak tuto problematiku řešit. Nyní například neexistuje norma jak regulovat počet osob obývající jeden byt," doplnila.
    Zatímco mostecké romské sídliště Chanov ministryně označila za stabilizované, vážná je podle ní situace v litvínovském sídlišti Janov, v Obrnicích, Bečově, ale i řadě dalších míst v Ústeckém kraji a také na západě Čech.
    "Chanov funguje jako velká rodina, obyvatelé se příliš nemění. Sídliště má svůj řád a strukturu. To se ale nedá říci o ostatních lokalitách, kam se stěhují sociálně slabí z celých Čech. Jen velmi těžko zaměstnatelní lidé se propadají na sociální dno, což se projevuje v nárůstu kriminality, zneužívání a výrobě drog, gamblerství, lichvě či vandalismu," dodala Stehlíková.
    Agentura pro boj se sociálním vyloučením má nastartovat spolupráci s radnicemi, neziskovými organizacemi, školami, úřady práce, firmami a obyvateli problémových lokalit. Má je naučit postupovat tak, aby ghetta postupně zanikla nebo se z nich staly běžné čtvrtě. Agentura má také pomoci získat peníze z evropských fondů.
0 komentářů
přidat komentář