Stavebním firmám stále ubývají zakázky, horší se výhledy

Vložil
ČTK
04.08.2009 15:20
Praha

Praha - Meziroční pokles zakázek stavebních firem se stále nezastavuje. Stavbaři tak začínají být pesimističtější ohledně dalšího vývoje odvětví. Jestliže ještě před třemi měsíci odhadovali celoroční pokles stavebnictví o tři procenta, nyní je to už o 11 procent. Vyplývá to z průzkumu projektu CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG a Ipsos Tambor.

    "Firmy předpovídají výrazně hlubší propad celého odvětví a v důsledku toho rovněž i jejich vlastních prodejů. Dochází také k viditelnému zhoršení sebedůvěry u velké části firem," uvedli výzkumníci. "Situace je o to horší, že k těmto změnám dochází s nebývalou rychlostí, na což jsou firmy schopny reagovat jen v omezené míře. A světlo na konci tunelu stále není vidět," dodali.
    K odhadům vývoje v příštích dvou letech přistupují podniky jen opatrně. Přesto očekávají stále pokles, i když už jen kolem jednoho procenta.
    Více než polovina oslovených společností má méně zajištěných zakázek než před rokem. V dubnovém průzkumu na tom bylo se zakázkami hůř jen 33 procent firem.
    Mezi podniky, které pociťují ochlazení aktivity ve stavebnictví, patří i dodavatel hliníkových systémů Reynaers Aluminium. "Stejně jako ostatní v oblasti stavebnictví i my vnímáme výrazný úbytek připravovaných staveb. Jsme v těsném kontaktu s architekty a právě tam je nejvíce patrné, jak se propad prohlubuje," uvedl ředitel firmy Přemysl Hrdý. Celá řada projektů se podle něj zcela zastavila a šance na rozhýbání odvětví je tak prý mizivá.
    Pro letošní rok stavbaři vidí v černějších barvách také pokles prodejů. V průměru je očekávají nižší o 6,6 procenta. Čtvrtina firem ale čeká propad dokonce o víc než 20 procent. Průměrná vytíženost kapacit stavebních firem se nyní pohybuje kolem 82 procent.
    Průzkum se uskutečnil v podobě osobních rozhovorů s představiteli 73 velkých, středních a malých stavebních firem.
    Stavební produkce se v květnu podle posledních údajů Českého statistického úřadu ve stálých cenách meziročně snížila o 2,1 procenta. V dubnu přitom stavební výroba stejným tempem rostla.
0 komentářů
přidat komentář