Stavebnictví má zakázky i peníze, ale scházejí mu pracovníci

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
08.06.2007 11:15
Žďár nad Sázavou

Zbůch (Plzeňsko) - České stavebnictví dnes díky trvajícímu boomu nemá problémy se zakázkami nebo penězi, ale schází mu lidé v dělnických i technických profesích. Do učení se hlásí málo dětí, Slováci a Ukrajinci z Česka odcházejí. Očekávání, která měli někteří ekonomové od lednového vstupu Rumunska a Bulharska do EU, se nevyplnila. ČTK to řekli ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Miloslav Mašek i Pavel Malinský z ministerstva průmyslu. Oba to označili za kardinální problém, kterým ale trpí celá západní Evropa, a situace v ČR se dále zhorší. Navíc silná generace dělníků mezi 55 až 60 lety končí.

"Slováci, kteří nám dříve značně vypomáhali se vracejí domů, kde startuje stavební boom, navíc s rostoucími platy," řekl Mašek. Ukrajinci odcházejí do Ruska, kde se nyní staví velmi mohutně, podobně jako v Číně. Dobří čeští řemeslníci pracují v cizině. "Ukrajinci a Slováci, kteří jsou velmi inteligentní, odcházejí, a na české stavby míří například Mongolové, u nichž jsou mimo jiné velké jazykové bariéry," řekl Malinský.
Rumuni a Bulhaři, kterým se od ledna díky vstupu do EU otevřel pracovní trh, do ČR podle Maška nepřišli skoro žádní. Rumuni hromadně odcházejí do Francie a Portugalska, Bulhaři do Itálie, dodal. Poláci, kteří se umí nejlépe prodat, jsou v Anglii a Belgii.
Podle svazu potrvá tento problém pořád. "Stavební obory nejsou tak atraktivní a rodiče na ně dávat děti moc nebudou," uvedl Mašek. Přitom průměrná mzda ve stavebnictví přesahuje 21.000 korun, což je mírně nad průměrem ČR. Rodiče si ale pořád myslí, že to je dřina s kolečkem, dodal ředitel. Svaz hodlá s velkými podniky obor popularizovat. Chce dokázat, že děti budou mít práci celý život a mohou pracovat po celé Evropě. Svaz připravil dny otevřených dveří ve vytypovaných stavebních a výrobních firmách. První bude v sobotu 13. října po celé ČR.
Svaz s podniky připravuje nový model učňovského vzdělávání, podobný francouzskému a německému, kde mají učňové celou výuku zdarma. Tedy nejen samotné učení, ale také stravování, ubytování, knihy a doplňkové kurzy. "Tento všeobecný systém připravujeme například se Skanskou a Metrostavem a představenstvu svazu ho předložíme koncem června," řekl Mašek. Od státu bude chtít, aby výdaje na učně byly daňově uznatelnou položkou, neboť firmy státu pomáhají ve snižování nezaměstnanosti. EU, tedy Evropský sociální fond, na podporu učňovského školství peníze nedává.
"Potřebovali bychom ročně 30.000 učňů všech tradičních profesí, jako je zedník, tesař, klempíř, ale máme jich jen stovky. Učí se jich zhruba třetina, ale většina z nich obory nedokončí anebo odejdou jinam," řekl Mašek.
V oboru se nyní pohybuje 450.000 lidí, z toho 300.000 fyzicky pracuje. "Je to náš odhad. Statistika eviduje jen firmy s více než 20 lidmi, které vykazovaly 220.000 lidí," řekl Mašek. Ze současných 300.000 lidí pracujících na stavbách je šestina až pětina cizinců.

České stavebnictví si má letos polepšit minimálně o šest procent

Minimálně šestiprocentní růst objemu výkonů českého stavebnictví nad loňských 460 miliard korun očekávají letos Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS) a ministerstvo průmyslu a obchodu. Při dnešním otevření linky na výrobu betonové dlažby ve firmě B&BC Zbůch to ČTK řekl ředitel SPS Miloslav Mašek a Pavel Malinský z MPO.
"Letos to zatím vypadá na víc než šestiprocentní růst," dodal Mašek. Tahounem budou opět dopravní stavby. Roste pozemní stavitelství, ekologické stavby, byty a po dlouhé době stagnace i jejich opravy, což je podle svazu "příjemné zjištění". Bytová výstavba, která loni tvořila necelou čtvrtinu výkonů, letos podle Maška opět mírně posílí.
Boom stavebnictví umožňuje podle Maška firmám i podnikatelům v oboru razantně investovat a brát si úvěry. "Dnes není problém sehnat zakázku nebo peníze, ale nejsou kvalifikovaní lidé v dělnických i technických oborech. A bude to ještě horší," uvedl oblastní manažer SPS Ján Kapošváry. "Českým firmám se daří. Důkazem jsou velké investice typu B&BC (dnes zprovoznila linku za 100 milionů Kč)," řekl Malinský.
"Letos odhadujeme šesti až desetiprocentní růst," dodal. Podle Malinského byla mírná zima a prodejci stavebních materiálů mají silný boom. "Například náš rozhodující výrobce keramických dlaždic Lasselsberger hlásí vyprodané sklady, a to ho čeká ještě léto a podzim, tedy finalizace staveb," řekl. Boom stavebnictví trvá podle Malinského už šestým rokem. Vladimír Tomášek, šéf ryze české B&BC Zbůch z první pětky českých výrobců betonových prvků, pociťuje boom tři roky. Letos odhaduje stagnaci.
"Všechny podniky rostou, zvyšuje se jejich počet a mírně také suma zaměstnanců," uvedl Malinský. Například výroba betonových a cementových prvků šla meziročně nahoru o necelou pětinu a zaujala podíl téměř 40 procent z celkové výroby stavebních hmot. Ten loni přesáhl 84 miliard korun a meziročně se zvýšil o téměř 13 procent.
Přínosy zahraničních vlastníků stavebních firem i výrobců hmot nejsou jen v technologii, ale také v "marketingovém know-how", což zvýšilo prodeje, ale způsobilo také nárůst cen na úroveň západní Evropy.
Podle krajského radního Miroslava Jaroše začne Plzeňský kraj od podzimu vypisovat výběrová řízení na čerpání devíti miliard korun z Regionálního operačního programu. Podobné je to v dalších krajích. "Většina těchto peněz na evropskou sedmiletku budou prostředky investiční, řekl bych pro stavebnictví," dodal. Největší sumu budou tvořit dopravní stavby, kterých už kraj doporučil osm.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Nedostatek českých řemeslníků
Jiří Prokopec
22.06.07 07:51
zobrazit všechny komentáře

Související články