Stavbu centra v Českých Budějovicích komplikují památkáři

Vložil
ČTK
07.07.2007 21:50
České Budějovice

České Budějovice - Připravovanou stavbu obchodního a společenského centra mezi Lannovou a Rudolfovskou třídou v Českých Budějovicích komplikují památkáři. Sedmdesátiletý dům, místo něhož má centrum vyrůst, navrhl památkový ústav a Klub přátel města České Budějovice za kulturní památku, píše dnešní jihočeská Mladá fronta Dnes (MfD).
    "Chtěli jsme ho zbourat. Teď je kolem stavby správní řízení. Pokud bude chráněnou památkou, budeme muset projekt Černého pelikána přizpůsobit," řekl listu ředitel firmy MONT-TD Petr Zdobinský. Dodal, že společnost původně zvažovala zachování domu. Není ale v  dobrém stavu a také nezapadá do celkového konceptu. "V krajním případě může zůstat jeho přední část do ulice Štítného. Odhadujeme, že ministerstvo kultury rozhodne o jeho chránění do tří měsíců," uvedl Zdobinský.
    Podle předsedy klubu Vladimíra Musila má dům rodiny Hajíčků kulturní i historickou hodnotu a je zároveň vzpomínkou na rodinu, která ovlivnila České Budějovice. Její poslední mužský člen Leopold Hajíček se po listopadu 1989 vrátil z emigrace a byl zakladatelem budějovického K-klubu. Zemřel před osmi lety.
    Obytný domů ve Štítného ulici ze 30. let minulého století ve slohu art deco byl podle odborníků exkluzivní. Dnes je u něho zchátralá původně okrasná zahrada a z  interiérů domu zmizelo cenné vybavení, píše list. Podle Musila i přes návrh na seznam památek devastace budovy pokračuje, zmizelo například mramorové obložení schodiště. "Ty obklady jsme sundali, aby je nemohli ukradnout zloději. Jinak se stavbou nemůžeme nic dělat, dokud o její ochraně nerozhodne ministerstvo kultury," podotkl Zdobinský.
    Investor stavby, která zabere 30.000 metrů čtverečních, čelí také odporu nově vzniklého občanského sdružení Vídeňská čtvrť. Založili ho majitelé sousedních domů se zahradami, kterým vadí, že Černý pelikán změní urbanisticky zajímavou lokalitu se zelení uprostřed domovních bloků.
    Černý pelikán by se mělootevřít v roce 2010. Rozlohou nové multifunkční centrum zabere přes 12.000 metrů čtverečních, třikrát větší bude jeho užitková plocha. Stát bude i v části chátrajícího areálu stáčírny sodovek a areálu masokombinátu, které čeká demolice. Součástí investice je i parkoviště pro 244 aut, které budou do pětipodlažního objektu najíždět a vyjíždět uzavřeným tunelem z Rudolfovské třídy.
0 komentářů
přidat komentář