Stavbaři si letošní mírnou zimu pochvalují, neomezuje je v práci

Vložil
ČTK
05.01.2007 11:30
Praha

Praha - Stavbaři si pochvalují letošní mírnou zimu, protože je vesměs neomezuje v práci a umožňuje i úspory některých nákladů, které jinak v  zimním období vznikají. "Určitě je to velmi příznivé pro stavebnictví," řekl ČTK generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek s tím, že průběh zimy dává možnost dělat prakticky všechny stavební práce. Stavby by tak měly jít rychleji kupředu.

    Tradiční propad stavební výroby v první čtvrtletí roku se podle Maška zatím nerýsuje a pokud dosavadní počasí vydrží, může se to odrazit i v celoročních výsledcích stavební výroby.
    "Když je teplá zima, tak samozřejmě to má vliv na postup stavebních prácí," řekla ČTK mluvčí Hochtief VSB Alena Čechová. Mimo jiné podle ní není potřeba sahat k  náhradním technickým řešením, třeba k omezení tzv. mokrých procesů, což se jinak promítá do ceny dodávky.
    Také podle Ondřeje Šucha ze Skanska CZ je letošní zima pro stavebnictví pozitivní, a to zvláště pro dopravní stavby, protože se dá pracovat venku. Také se nemusí se upravovat technologické postupy, dodal.
    Loni naopak dlouhá tuhá zima spojená s nadprůměrnou sněhovou pokrývkou stavebnictví nepřála a v prvních měsících roku produkce meziročně klesala.
    Svaz podnikatelů ve stavebnictví za loňský rok předpokládá nárůst stavební výroby o pět až šest procent. "Byli bychom rádi, kdyby letošek skončil jako minulý rok," uvedl Mašek.
    Podle některých odborníků bude letošní zima v Česku, nezmění-li se, nejteplejší za posledních 30 let.
0 komentářů
přidat komentář