Stavba Nové Karoliny v Ostravě by mohla pokračovat

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
25.11.2009 22:00
Ostrava

Ostrava - Ostravská Nová Karolina, jeden z největších městských developerských projektů v Česku, zřejmě bude od počátku roku 2010 pokračovat. Práce na areálu, který se má stát novou částí centra města, se kvůli hospodářské krizi zastavily asi před rokem. Společnost Multi Development, která vyhrála soutěž na zástavbu bývalé koksovny, však nyní dokončuje jednání s  bankami a mělo by se jí podařit získat peníze na první etapu, řekl dnes novinářům náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS). Náklady mají podle plánu dosáhnout zhruba 15 miliard korun.
    Ostravští městští zastupitelé na svém dnešním zasedání rozhodli, že na žádost společnosti posunou harmonogram výstavby jednotlivých etap o dva roky. S dokončením první etapy, jejíž součástí je mimo jiné obchodně-zábavní centrum, bytový dům i administrativní komplex, se původně počítalo v roce 2010. Celá Nová Karolina, jejíž budování je rozděleno do čtyř etap, se měla dokončit v roce 2016, celková dostavba se tak posouvá na rok 2018.
    "Do konce letošního roku, pokud všechno proběhne, jak je slibováno, budou mít (Multi Development) podepsanou úvěrovou smlouvu," uvedl Ženatý s tím, že náklady na vybudování první etapy jsou asi osm miliard.
    Multi Development se ještě před úplným zastavením prací dohodla, že na výstavbě administrativní části první etapy Nové Karoliny bude spolupracovat se společností Passerinvest Group. Práce na stavbě se ale nakonec zastavily úplně. Podle Ženatého je i nadále za postavení této části projektu zodpovědná společnost Multi Development, která je smluvním partnerem města. První etapa projektu má tedy být podle smlouvy dokončena včetně administrativního komplexu a je na firmě, jak to vyřeší.
    Multi Development za nedodržení harmonogramu stavby plynuly ze smlouvy sankční postihy v podobě navrácení části pozemků. Město však společnost postihovat zatím nechce a posunem harmonogramu se jí spíše snaží vyjít vstříc. Věří, že projekt bude dokončen a navíc se domnívá, že zastavení prací společnost Multi Development nemohla právě kvůli krizi ovlivnit. "Je v tom investováno několik stovek milionů korun. Je tam více než 40 stavebních povolení, jsou tam desítky milionů v projektech," uvedl Ženatý. Pokud se společnosti peníze podaří získat, půjde podle náměstka o jediný takto rozsáhlý úvěr, který by letos získal developer na území ČR.
    Město se přesto pojistilo. I když dnes odsunutí harmonogramu schválilo zastupitelstvo, tento dodatek ke smlouvě bude podepsán až ve chvíli, kdy Multi Development předloží městu úvěrovou smlouvu.
    Nová Karolina má vyrůst na ploše 32 hektarů, a měla by tak být více než sedmkrát větší než pražské Václavské náměstí. Celkem má vzniknout 97.000 metrů čtverečních maloobchodních prostor, 67.000 metrů čtverečních kanceláří a 78.000 metrů čtverečních určených k  bydlení. V lokalitě má být také 3500 parkovacích míst. Poslední budovy někdejší koksovny Karolina byly zbourány před zhruba 20 lety, deset let muselo být místo dekontaminováno.
0 komentářů
přidat komentář

Související články