Stavba brněnského Edison Centra má začít příští rok

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
25.09.2012 14:20
Brno

David Titz

Brno - Administrativní komplex Edison Center by se měl začít stavět na brněnské křižovatce ulic Koliště a Cejl už příští rok. Investor CERE Invest získal minulý týden územní rozhodnutí, příští rok počítá se stavebním povolením. Budova bude mít deset nadzemních podlaží a čtyři podzemní pro parkování. Rozpočet stavby se pohybuje mezi 650 až 700 miliony korun. Společnost o tom dnes informovala na tiskové konferenci.
     
Budova nabídne 16.000 metrů čtverečních, dosud ale není jasné, kolik bude patřit administrativě a kolik doplňkovým službám, jako jsou obchody a restaurace. Parkovacích míst by mělo v podzemních podlažích vzniknout 248. "Necháváme si otevřená vrátka, abychom se dokázali přizpůsobit trhu, který je v současnosti málo předvídatelný. Je potřeba, aby budova ekonomicky fungovala," uvedl projektový manažer Tomáš Janas. Pokud se začne stavět příští rok, dílo by mělo být hotové v roce 2015. "Stavba by měla trvat v rozmezí 18 až 24 měsíců," upřesnil Janas.
      Architekt David Titz se nechal inspirovat Edisonovou žárovkou, kterou stavba připomíná při pohledu z Malinovského náměstí, z ptačí perspektivy budova vypadá jako housenka. Projekt začal vznikat v roce 2008. "Snažili jsme se dotvořit městský blok a vytvořit ekologicky šetrnou budovu, která nijak nezatíží okolí a zůstane zde jen silná automobilová doprava na malém městském okruhu. Denně zde totiž projede asi 40.000 aut," uvedl Titz. Budova bude především z  oceli a skla, na střeše by měly být fotovoltaické panely.
      Omezení v době stavby mají být minimální, zvláště pokud se podaří ve Vlhké ulici zavést provoz v obou směrech pro dodávky materiálu. Pouze krátkodobě by měla být omezena doprava na Kolišti v jednom směru, když se bude montovat spodní část obvodového pláště.
      Společnost CERE Invest sdružuje sedm nizozemských investorů, kteří v Česku působí už od roku 1993, a ve střední Evropě dosud investovala již 270 milionů eur. Novostavbami se jí podařilo oživit pražský Smíchov a věří, že podobný efekt bude mít Edison Center i pro okolí brněnské křižovatky.

0 komentářů
přidat komentář

Související články