Stát vydá na opravy národních institucí tři miliardy korun

Vložil
ČTK
23.07.2014 15:10
Praha

Praha - Stát vydá do roku 2017 na opravy zanedbávaných budov národních institucí tři miliardy korun. Peníze během tří let poputují na Program péče o národní kulturní poklad, který spravuje ministerstvo kultury. Informoval o tom dnes Český rozhlas (ČRo). Resort tak může začít ještě letos rekonstruovat pražské Uměleckoprůmyslové muzeum a na podzim zřejmě spustí odkládanou opravu historické budovy Národního muzea. Peníze ministerstvo dostane od vlády.
    "Miliardu na Program péče o národní kulturní poklad, a to na roky 2015, 2016 a 2017. Má to trvalý vliv a je to zakotveno v kapitole ministerstva kultury," řekl ČRo ekonomický náměstek resortu René Schreier. Peníze se najdou i pro letošek. Ministerstvo má k dispozici investiční prostředky, které zbyly z minulých let.
    Rekonstrukce pražského Uměleckoprůmyslového muzea bude stát zhruba 420 milionů korun, uvedl ČRo. Staví se také jeho nové depozitáře. Zřejmě na podzim začnou dlouho odkládané opravy Národního muzea, i s novými expozicemi by měly stát více než dvě miliardy korun.
    Z programu péče by se za vyčleněné peníze mohla opravit například Státní opera, kde jsou některé technologie v havarijním stavu, připomněl ČRo. Má se také postavit nové sídlo Národního filmového archivu, který je už léta v provizorních prostorech a uvažuje se o nové budově Národní galerie. Zatím se ale neví, kde bude stát a jaký bude rozpočet.
    Celkem podle ČRo spočítal náměstek Schreier investiční potřeby resortu na zhruba šest miliard korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články