Stanovisko vedení Národní knihovny ČR k „diskusi“ pořádané Národní galerií v Praze

Zdroj
Kateřina Grešlová, NK ČR
Vložil
Tisková zpráva
06.06.2007 20:35
Národní galerie v Praze / Sbírka moderního a současného umění se rozhodla uspořádat ve čtvrtek 7. června 2007 od 14 hodin „věcnou a nehysterickou diskusi věnovanou projektu nové budovy Národní knihovny v Praze“. Když jsme si  pozvánku na tuto akci přečetli poprvé, zarazilo nás, jak chce někdo „argumenty pečlivě skládat vedle sebe a proti sobě“, když do diskuse nepozve zástupce instituce, o které má být řeč. O chystaném setkání jsme se totiž dozvěděli náhodou, prostřednictvím novinářů, a pohříchu tedy nikoli přímo od vážených kolegyň a kolegů z Národní galerie. „Pozvánka“ nám byla NG zaslána až poté, co jsme se o akci věnovanou novostavbě Národní knihovny začali aktivně zajímat.
Přes tuto společenskou neobratnost jsme se původně chtěli setkání v Národní galerii zúčastnit – v žádném případě se totiž nevyhýbáme komunikaci s těmi, kdo mají na vítězný projekt Jana Kaplického odlišný názor. Musí to ale být debata, kde je nám přisouzena rovnocenná pozice. Na pozvánce do Národní galerie však není ani slovo o tom, že by se v samotné diskusi počítalo s účastí kohokoli z Národní knihovny. Místo odpovědi na naši oficiálně položenou otázku, zda náš zástupce bude součástí diskusního panelu, nebo zda jeho místo bude pouze v plénu, nám tiskové oddělení Národní galerie zaslalo seznam účastníků do diskuse pozvaných, na kterém nikdo (ani z dodatečně pozvaných) z představitelů Národní knihovny nefiguroval. Vše tak zjevně směřovalo k tomu, že bychom měli být pouze trpěnými hosty, jejichž místo není mezi hlavními diskutujícími, a kteří se ani nemusí dostat pořádně ke slovu. Nehodláme hrát roli komparsu v debatě, jež se zabývá jednou z klíčových staveb ve více než dvousetleté historii Národní knihovny, a proto jsme se za těchto podivných okolností rozhodli na svou účast na tomto diskusním fóru rezignovat.
Je možné, že se objeví pokusy náš postoj bagatelizovat a zesměšnit, možná se někdo pokusí manipulovat s fakty a bude tvrdit, že jsme byli přizváni jako rovnocenní účastníci diskusního panelu. V takovém případě odkazujeme na pozvánky zveřejněné na webu Národní galerie a rozesílané novinářům a rovněž na článek Milana Knížáka v MF Dnes (Kaplického ementál, 11. 5. 2007), kde se dožaduje uspořádání diskuse právě v takovémto stylu – tj. o nás bez nás. Mj. zde píše: „Z takové diskuse by měl být vyloučen zadavatel, tedy Národní knihovna, od které jsme zatím neslyšeli žádný solidní argument.“ (sic!) 
Těm, kdo mají zájem o skutečně „věcnou a nehysterickou diskusi“, pak rádi zprostředkujeme všechny dostupné informace a odpovíme i na jejich dotazy. Závěrem pak můžeme jménem architekta Jana Kaplického přislíbit, že svůj projekt představí po nedávné přednášce v Senátu Parlamentu ČR i na dalších veřejných setkáních. Jedno bude určeno široké veřejnosti, na dalším bude novostavbu Národní knihovny prezentovat svým kolegům i studentům architektury a příbuzných oborů. Skutečné zájemce o projekt nové Národní knihovny pak už teď zveme na zářijovou konferenci Knihovny a architektura do Olomouce, v jejímž rámci bude projekt nové Národní knihovny  ČR velmi důkladně představen.
Mgr. Vlastimil Ježek, generální ředitel Národní knihovny ČR
PhDr. Bohdana Stoklasová, ředitelka Úseku Novodobých fondů a služeb, Národní knihovny ČR
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Poznámka k profilu p. Ježka
Tomáš Butta
07.06.07 09:15
Hledala NK architekta nebo baviče?
hana kratochvílová
07.06.07 11:22
Účast Národní knihovny na diskusi v Národní galerii 7.6.
Kateřina Grešlová, DiS.
07.06.07 01:55
k diskusi
pipe
08.06.07 04:56
zobrazit všechny komentáře