Sportovní stadion s chrtím oválem vznikne do konce roku v Praze

Zdroj
Vladimír Pohorecký
Vložil
ČTK
17.08.2011 21:05
Praha

Stavba sportovní haly, zdroj: www.cgdf.cz
Praha - Víceúčelový sportovní stadion, jehož součástí bude i závodní chrtí ovál, se staví v Praze 5 - Motole. Investorem je společnost Ross Holding, která na výstavbě spolupracuje s firmou Berger Bohemia. Náklady na výstavbu mají přesáhnout 300 milionů korun. Stadion by měl být zkolaudován do konce letošního roku. ČTK to sdělil Zdeněk Grondol, prezident České greyhound dostihové federace, která v současné době využívá dostihovou dráhu chrtů Praskačka u Hradce Králové.

    Dostihy chrtů jsou v České republice provozovány na amatérské bázi, na rozdíl od některých zahraničních zemí, kde má tento sport dlouholetou tradici. "Zatímco v zahraničí jsou stadiony s kapacitou až 20.000 návštěvníků, v České republice jsou diváky převážně jen příbuzní a samotní majitelé chrtů," uvedl Grondol.
    V ČR existuje několik organizací zabývajících se pořádáním chrtích dostihů. "Nepovažoval jsem a dosud nepovažuji jiné dostihové spolky za konkurenci. Máme pouze odlišnou dostihovou filosofii. To se projevuje třeba tím, že naše dostihová pravidla povolují pouze jeden běh chrta na dráze za den, jiné spolky povolují více běhů chrta za den. My schvalujeme běhy chrtů pouze na pískové dostihové dráze, jiné spolky i na dráze travnaté," vysvětlil Grondol.
    Česká greyhound dostihová federace není členem Českomoravské kynologické unie (ČMKU) ani jiné kynologické organizace v ČR, ale jen celosvětově působící organizace World Greyhound Racing Federation (WGRF), která se zabývá profesionálním dostihovým sportem.
    Podle Grondola by chrti měli začít trénovat po dosažení 15 měsíců. Nejprve trénují a závodí na trati dlouhé 87 metrů, poté 300 metrů. Od 18 měsíců mají trať dlouho 300 a 525 metrů. "Na těchto tratích trénují a závodí až do svých 5 let. Chrti v dobré kondici po skončení tohoto věku pokračují v trénincích a dostizích pouze na trati dlouhé 300 m, a to až do svých osmi let. Poté chrti s dostihováním končí a věnují se svým majitelům." vysvětlil Grondol.
    "Vlastnictví chrta je o zálibě, nikoli o profesi nebo o společenském postavení majitele. Ceny závodních chrtů jsou různé. Na domácím trhu se ceny štěňat greyhoundů pohybují od 10.000 korun do 25.000 korun, v zahraničí, například v USA, Austrálii a Irsku, se ceny štěňat greyhoundů pohybují od 10.000 korun výše," uvedl Grondol.
    "Bezpodmínečně nutné je mít svého psa rád a neupřednostňovat své ego před zdravím svého chrta. Jsou to závodníci, milují sport a jsou nádhernými uměleckými díly přírody," dodal Grondol, který se chrtům a jejich závodům věnuje již přes čtvrtstoletí.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zobrazit všechny komentáře