Spolkový dům ve Vlašimi připomene odkaz architekta Roškota

Vložil
ČTK
06.04.2006 08:45
Olomouc

Vlašim (Benešovsko) - Spolkový dům ve Vlašimi připomene odkaz architekta Kamila Roškota (1886 až 1945), jenž byl kdysi jeho spolumajitelem. Pod Roškotovým jménem v něm město pořádá od 22. do 24. dubna kurz pro zájemce do 25 let zaměřený na problematiku soukromých investorských záměrů na vesnici a ve městě. Akce je financována Evropským zemědělským orientačním a záručním fondem, řekla ČTK vedoucí Spolkového domu Renata Knotková.

Kurz povedou odborníci z Českého vysokého učení technického. Jeho součástí bude exkurze po Roškotových stavbách ve Vlašimi a okolí. Přímo v terénu se pak účastníci zaměří na urbanistické a architektonické problémy, které zatěžují příměstskou venkovskou krajinu.
Spolkový dům vznikl rozsáhlou přestavbou objektu z roku 1578. V roce 1928 ho zdědila malířka Anna Roškotová (1883 až 1967) spolu s bratrem Kamilem, který se ale svého podílu vzdal ve prospěch sestry. Malířka pak v roce 1966 dům se zahradou i své dílo odkázala Vlašimi. Město nechalo objekt rekonstruovat nákladem 12 milionů korun, z toho 8,5 milionu korun na to získalo z evropského fondu.
Dům se otevřel letos v lednu. Zázemí v něm našlo pět místních spolků a neziskových organizací. Podmínkou malířky bylo, aby v domě město vybudovalo galerii a památník jejího a bratrova díla. Zejména z finančních důvodů se to však zatím nepodařilo. Odkaz sourozenců Roškotových zatím připomíná výstava reprodukcí jejich díla a fotografií z jejich života nebo přednášky.
Spolkový dům se pomalu mění v moderní kulturní a společenské centrum. Například koncem dubna se v něm uskuteční celokrajská soutěž včelařů, v květnu pořádá seminář pro studenty o obnovitelných zdrojích energie nebo kurzy drátování, tkaní a předení.
0 komentářů
přidat komentář