Soutěž na druhou věž kostela v Plzni má vzbudit zájem o Plzeň

Vložil
ČTK
12.04.2012 18:55
Plzeň

Plzeň - Vzbudit zájem, přilákat pozornost, rozvířit diskusi o symbióze historické a moderní architektury a možná i přinést někdy v budoucnu realizovatelný návrh má architektonická soutěž na podobu druhé věže katedrály svatého Bartoloměje v Plzni. Mezinárodní architektonickou soutěž dnes vyhlásila plzeňská síť kaváren. Podle jejího majitele a autora myšlenky na doplnění chybějící věže Jana Janáka určitě vzbudí zájem a nemalé emoce. Nevzdává se ale myšlenky, že někdy v budoucnu by mohl kostel dvě věže mít, řekl dnes novinářům.

    Katedrála je ale národní kulturní památka a patří plzeňskému biskupství. Možnost, že se skutečně druhá věž postaví, je malá. Kostel je dominantou centra Plzně od jejího vzniku na konci 13. století a v průběhu staletí se jeho podoba také měnila a přijímala znaky různých stylů a epoch. Organizátoři soutěže se proto domnívají, že svůj otisk by mohla mít i dnešní doba. Hovoří sice o odvaze a svobodném myšlení Plzně, připouštějí ale kontroverznost svého nápadu. Když se před několika lety na historické náměstí osazovaly moderní pozlacené kašny, vzbudilo to u mnoha lidí silně negativní reakce a mnozí se s kašnami dosud nesmířili.
    Plzeňský biskup František Radkovský rozhodně nepředpokládá, že by u katedrály druhá věž vyrostla, soutěži se ale nebrání, neboť může přilákat pozornost i k jiným potřebnějším věcem. Podle člena poroty, architekta Jiřího Boudníka má totiž projekt také otevřít myšlení a vnímání lidí. I když se věž nepostaví, může mít diskuse kolem ní efekt pro zviditelnění katedrály. "Třeba se pak najde cesta, jak katedrále pořídit chybějící zvon, o kterém se pan biskup zmínil," uvedl Boudník.
    Stavbě věže nejsou nakloněni památkáři ani například známý plzeňský architekt Jan Soukup. Podle historických pramenů měl kostel skutečně kdysi mít dvě věže, od plánů se později upustilo a jižní věž se nikdy nepostavila. Nynější více než 102 metrů vysoká věž je nejvyšší kostelní věží v Čechách.
    Soutěž potrvá do konce září, zhruba v polovině října by měla porota, v níž zasedne mimo jiné světové uznávaná architektka Eva Jiřičná či architekt David Vávra, vybrat vítěze. Soutěž neklade podmínky na materiály či styl druhé věže. Není tak vyloučeno, že mezi nápady se může objevit také nehmotné vykreslení díky projekcím či moderním vizuálním technologiím. Celý projekt je podle Boudníka i podporou a přilákáním pozornosti k Plzni, která bude v roce 2015 evropským hlavním městem kultury.
0 komentářů
přidat komentář

Související články