Soutěž na dostavbu Průmyslového paláce až v září

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
26.08.2009 19:20
Praha

Praha - Architektonickou soutěž na dostavbu vyhořelého Průmyslového paláce vyhlásí hlavní město až kolem poloviny září. ČTK to řekl radní Milan Richter (ODS). Vyhlášení soutěže Praha slibovala už minulý týden, podle Richtra ale bude muset vedení města nejprve vyhradit peníze na tento účel. Letošní rozpočet města totiž s těmito finančními prostředky nepočítal. Levé křídlo Průmyslového paláce loni v říjnu zcela zničil požár.
    "Rada se bude muset také vyjádřit ke způsobu vyhlášení architektonické soutěže," uvedl Richter.
    Podle Richtra by mohla být soutěž dvoukolová. V prvním kole by odborná porota složená mimo jiné z architektů a památkářů hodnotila anonymní návrhy. V této fázi by se nepřihlíželo k ceně, důraz by se kladl především na technické řešení. Jeden vybraný návrh by doporučila městské radě, která by odtajnila autora a cenu. Pokud by rada souhlasila, následovalo by druhé kolo, v  kterém by se dojednávaly konkrétní podmínky smlouvy, jako například cena a doba výstavby. Konečný návrh by muselo znovu schválit vedení metropole.
    Praha trvá především na tom, aby novostavba byla co nejvíce podobná původnímu křídlu. Zároveň se ale bude muset přizpůsobit současným bezpečnostním normám. Nebude tedy možné použít stejné materiály jako na původní stavbě, ty by normám neodpovídaly. Návrh by měl řešit i podchod pod Průmyslovým palácem, který město plánuje.
    Město přípravu soutěže konzultovalo s památkáři. Ti podle vyjádření kladou důraz především na to, aby byl před zahájením projekčních prací zpracován důkladný stavebně historický průzkum. Požadují i restaurátorský a statický průzkum současných částí budovy. Stejně jako město trvají na zachování autenticity.
    Podle dřívějších informací hasičů vznikl požár souhrou několika faktorů a způsobil ho elektrický vařič. Před dvěma týdny zahájili hasiči správní řízení se společností Incheba, která má celý areál pražského Výstaviště v pronájmu. Incheba podle hasičů nevyškolila dostatečně pracovníky v  požární prevenci před tím, než palác vyhořel.
    Magistrát se snažil s  Inchebou uzavřít dodatek smlouvy, který by zajistil dostavbu zničeného křídla, ale po sporech se metropole nakonec rozhodla, že zahájí přípravu obnovy památky sama a nechá zpracovat projektovou dokumentaci.
    Obnova Průmyslového paláce bude podle odhadů města stát kolem 1,5 miliardy korun. Částka by měla kromě dostavby levého křídla zahrnovat i vybudování podchodu pod palácem.
    Pojišťovny, u kterých je areál Výstaviště pojištěn na 2,5 miliardy korun, ale vyčíslily škodu způsobenou loňským požárem jen na 181 milionů korun. S výší nesouhlasí ani Praha ani Incheba, částka se jim zdá příliš nízká. Protože se ale obě strany dosud nedohodly, komu pojistka patří, uložily pojišťovny peníze do soudní úschovy. Pokud se Praha a Incheba neshodnou, bude muset o  příjemci peněz rozhodnout soud. Teprve pak by mohla Praha žalovat pojišťovny kvůli výši pojistky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články