Soud v Brně vybaví jen část justičního areálu, čeká na peníze

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
30.01.2009 11:20
Brno

Brno - Brněnský krajský soud zatím může do nového justičního areálu nakoupit jen asi šestinu potřebného nábytku za zhruba deset milionů korun. Na zbylé vybavení za přibližně 50 milionů korun nemá peníze, čeká, až je pošle ministerstvo financí. Věří také, že stihne nábytek vybrat do konce června, kdy se mají úředníci a soudci do nové budovy stěhovat. ČTK to včera řekl Jan Lippert z krajského soudu, který má stěhování na starosti.

    Původní tendr na nábytek kritizoval antimonopolní úřad, soudu také vyměřil pokutu 200.000 korun kvůli téměř dvoumiliardové zakázce na výstavbu areálu.
    Přidělení peněz na nábytek už schválilo ministerstvo spravedlnosti, doplnil. Právě kvůli výtkám ministerstva se soud rozhodl snížit asi o šestinu náklady na vybavení. Některé méně frekventované části objektu, třeba kanceláře spisoven, vybaví původním nábytkem ze stávajících kanceláří, uvedl Lippert.
    V první menší zakázce chce soud vybavit 49 jednacích síní. Zbylých 11 síní a asi 400 kanceláří zůstane zatím prázdných a bude se čekat na peníze. Až potom totiž může zadavatel výběrové řízení zahájit, poznamenal Lippert. Věří, že se vše stihne v termínech, které si soud stanovil pro stěhování.
    Původně chtěl soud postupoval jednodušeji - vyhlásit nyní desetimilionový tendr a do smlouvy s jeho vítězem zahrnout opci na vybavení zbytku areálu v hodnotě přes 50 milionů. Podobný postup ale v minulosti v případě stavební zakázky kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad a navíc si na něj stěžoval i jeden z uchazečů o nynější zakázku na vybavení.
    Oba domy, v nichž budou sídlit soudy a státní zastupitelství pro Brno-město a Brno-venkov, jsou téměř hotovy. Budova měla původně stát asi 800 milionů korun. Ministerstvo spravedlnosti postupně rozpočet navýšilo až na 1,8 miliardy korun. Kvůli stavebním pracím navíc ale soud i tuto částku asi o 60 milionů korun překročil. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil kvůli financování výstavby podal loni na šéfa brněnského krajského soudu Jaromíra Pořízka kárnou žalobu. Neuspěl s ní.
0 komentářů
přidat komentář

Související články