Soud odročil spor o to, zda soutěž na novou NK byla regulérní

Vložil
ČTK
23.09.2010 22:40
Praha

Amanda Levete
Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 se měl dnes zabývat sporem o to, zda soutěž na návrh nové budovy Národní knihovny (NK) byla regulérní. Do pře s NK se pustilo studio HŠH architekti, které skončilo ve výběrovém řízení jako třetí. Podle něj měla porota hned na počátku soutěže vyřadit vítězný návrh Jana Kaplického, protože nesplňoval soutěžní podmínky. Kvůli sporům ohledně přistoupení dalšího účastníka do řízení však soud nepřistoupil ani ke čtení žaloby. Jednání odročil na neurčito.

    "Spor vznikl z přesvědčení, že Národní knihovna, prostřednictvím poroty a svých zástupců v porotě, nehodnotila soutěž na národní knihovnu spravedlivě," řekl novinářům jednatel studia Tomáš Hradečný. Podle něj se podmínky během výběrového řízení měnily. Jedna z podmínek daných před prvním kolem soutěže totiž ukládala architektům umístit Národní konzervační fond nad zem, což Kaplický nesplnil. "Ten návrh, který vyhrál, je možná tak pěkný, protože je hmotově velmi malý," uvedl právník společnosti Ivan Chytil.
    Studio se nyní domáhá náhrady škody. Požaduje, aby mu knihovna vyplatila zhruba 1,6 milionu korun. Podle Chytila představuje tato částka rozdíl mezi odměnou za třetí a druhé místo, na které by se HŠH architekti po vyřazení Kaplického návrhu posunuli.
    Na stranu NK se dnes jako vedlejší účastník chtěla připojit londýnská společnost Amanda Levete, která je podle právničky Ilony Kindlové právní nástupkyní Kaplického firmy Future Systems. Britské architektonické studio se totiž obává, že by mohlo kvůli sporu přijít o 160.000 eur (asi čtyři miliony korun). "Je to takzvaná kompenzace, která má být vyplacena vítězi, pakliže s ním do 24 měsíců po vyhlášení výsledků soutěže není uzavřena smlouva na provedení projektu," uvedla zástupkyně NK Jindra Pavlová.
    Knihovna podle Pavlové dosud tuto částku nikomu nevyplatila, dala ji však do úschovy soudu. Čeká prý na to, jak dopadne tento soud a dědické řízení po zemřelém Kaplickém.
    Soud však společnost Amanda Levete do řízení nepřipustil. Pavlová i Kindlová se proti tomu odvolaly. Jednání proto bude moci pokračovat až poté, co o odvolání rozhodne pražský městský soud.
    Studio podalo žalobu na podzim 2007. Předtím se architekti několikrát obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten opětovně uváděl, že nemůže soutěž na návrh posuzovat; může tak činit jen v případě soutěže vypsané podle zákona o zadávání veřejných zakázek.
    Kaplického návrh zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, přesto realizován nebyl. Proti knihovně na Letné se postavil prezident Václav Klaus a pražští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS). Nyní podle deníku Mladá fronta Dnes změnili občanští demokraté názor a jednají s vdovou po architektovi o stavbě podle jeho návrhu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články